Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нобелови лауреати-жени, променили света

09 октомври 2020, 16:27 часа • 2764 прочитания

За първи път в историята на Нобеловите награди има почти толкова жени сред носителите, колкото и мъже. 2020 година е прецедент в това отношение.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Нобеловите награди бяха обявени тази седмица. И невероятно: сред тях има почти толкова жени, колкото и мъже! За съжаление, това все още се възприема като изключение. Общо от 1901 г. 932 души са получили Нобелови награди, като към тях се причисляват и различни организации. Сред победителите има много малко жени, особено в различните области на науката. Например, сред носителите на Нобелова награда за физика те са само 1,5%!

„Дойче веле“ обръща специално внимание на постиженията на жените, получили Нобелови награди. Ето само някои от тях.

Първата

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Първата жена, която получава Нобелова награда (и единствената, която я получава два пъти - по физика и химия), е носителката през 1903 г. Мария Склодовская-Кюри. Тя е родена и израснала във Варшава, завършила е гимназия с отличие, но по това време жените не са били приемани в научните факултети на Варшавския университет и затова Мария заминава за Париж. Учи в Сорбоната, живее много лошо. Заедно със съпруга си, физика Пиер Кюри, тя се занимава с изследвания върху радиоактивността. За това и получава първата си Нобелова награда.

Втората е присъдена на Мария Кюри през 1911 г. за откриването на химичните елементи радий и полоний. Последният Мария кръщава на родината си, Полша.

Изследванията на Мари и научните традиции в семейството по-късно продължава дъщеря й Ирен Жолио-Кюри. И през 1935 г. тя получава Нобелова награда (също заедно със съпруга си) за синтеза на нови радиоактивни елементи.

Първа женска награда за литература

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Шведската писателка Селма Лагерльоф печели Нобелова награда за литература през 1909 година. Като дете тя е парализирана и прикована към леглото. По-късно става учителка в девическо училище.

Най-известната й книга, „Удивителното пътешествие на Нилс Холгерсон с диви гъски из Швеция“, е написана като своеобразно четиво за деца, разказвайки по очарователен начин за Швеция, нейната история, география и обичаи. Момчето, пътуващо с диви гъски, става известно по целия свят.

Първа награда за мир

Първата жена-носител на наградата за мир, е спечелилата я през 1905 г. Берта София Фелисита Фрайфрау фон Зутнер - австрийска писателка, журналистка, деятелка на пацифистко движение. Тя е родена в известно аристократично семейство, което обеднява след смъртта на баща й. Тогава Берта става гувернантка. Тя се омъжва за барон Фон Зутнер, който е седем години по-млад от нея. Родителите на барона са против този брак и лишават сина си от наследство. Семейството заминава за Тбилиси, където над осем години живее в имението на графиня Дадиани. Там Берта започва да пише.

След това тя се завръща в Европа, където започва активна пацифистка дейност, участва в международни конгреси, среща се с министър-председатели и президенти, основава списанието „Долу оръжията!“ В младостта си работи много кратко като секретар на Алфред Нобел и оттогава те си кореспондират. Именно Берта фон Зутнер убеждава Нобел да учреди наградата за мир и тя самата става първият й лауреат.

Най-знаменитата

Най-знаменитата жена, която става Нобелов лауреат, е Майка Тереза, която бе удостоена с Нобелова награда за мир през 1979 година. Тя е родена в Македония в албанско семейство. На 18-годишна възраст постъпва в монашеския орден. След това става католическа монахиня. В Индия тя организира училище за бедните, по-късно - нова религиозна общност, която помага на нуждаещите се. Този монашески орден от „Сестри-мисионерки на любовта“ е отворил около 700 болници, приюти и благотворителни домове в повече от 100 страни по света. През 2003 г. Майка Тереза от Калкута е канонизирана за светица.

Най-младата

Малала Юсафзаи от Пакистан е само на 17 години, когато получава Нобелова награда за мир. Две години по-рано талибаните извършват покушение над младата активистка за правата на човека, която се застъпва за достъп до образование за жени. Тя е застреляна в училищния автобус и само по чудо оцелява.

Най-недооценената

Вероятно тази не особено приятна характеристика е заслужена от Франсоаз Баре-Синуси, която през 2008 г. е удостоена с Нобелова награда за физиология и медицина заедно с двама нейни колеги. Неоценени, разбира се, не от научната общност, а от широката публика. Мнозина дори не знаят коя е тя. Френската вирусоложка Франсоаз Баре-Синуси, която провежда лабораторни и клинични изследвания, открива заедно с двама други учени вируса на имунната недостатъчност, който причинява СПИН. Благодарение на тях успешно е разработена ефективна стратегия за превенция на ХИВ - чумата на нашето време.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес