Снимка, която шефът на Фейсбук Марк Зукърбърг публикува във вторник, предизвика бурна дискусия за хардуерната сигурност.
Снимката беше публикувана по случай регистрирането на 500 млн. активни потребители на преложението на Фейсбук за споделяне на снимки. Потребител в Туитър обаче забеляза, че лаптопът на бюрото на Зукърбърг е с покрити с непрозрачно тиксо камера и микрофон, пише Slate.
Първата реакция на мнозина беше, че Зукърбърг е параноичен. И че има ирония в това, че собственикът на компания, известна с това, че събира лична информация, пази собствения си компютър толкова ревностно.
Всъщност обаче, покриването на камерата на компютър далеч не е нещо толкова параноично.
Хакването на уебкамери е абсолютно реален феномен. И не само хакери-престъпници и воайори го правят. Едуард Сноудън отдавна обяви, че американските тайни служби също боравят с този похват.
И докато обикновените хора имат по-малък шанс да са обект на подобен интерес (въпреки че никога не е сигурно), Марк Зукърбърг има всички основания да се опасява, че може да бъде хакнат и затова трябва да вземе мерки.
Всеки от нас може да използва този прост трик - да залепва тиксо или лепенка на камерата си, когато не я ползва. Така не само елиминира риска от хакерство, но и този от случайно забравяне включено на някое приложение или програма за видеоконференция.
Не само Зукърбърг, всички трябва да покрием уебкамерите си
23 юни 2016, 10:19 часа • 2694 прочитания
Яна Баярова
Отговорен редактор