НАТО под сянката на Дамоклевия меч на Тръмп

09 юли 2018, 19:10 часа • 3427 | прочитания

Лидерите на НАТО са изправени пред сериозна заплаха за доверието в техния военен алианс на срещата на върха тази седмица. И това идва не от традиционния враг Русия, а от ръководителя на най-мощния член - американският президент Доналд Тръмп, пише агенция France Presse в свой анализ, цитиран от БГНЕС.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Срещата в седалището на НАТО в Брюксел, дни преди Тръмп да се срещне с руския си колега Владимир Путин, се очертава като най-трудната от години, коментират анализатори и представители на Пакта.

Съюзниците са подготвени за множество хули от страна на Тръмп по отношение на това, че не изразходват достатъчно средства за отбрана, и са обезпокоени, че неговият често скептичен тон към Алианса, който поддържа европейската сигурност в продължение на 70 години, може да прозвучи директно враждебно. Другите 28 лидери на НАТО се опасяват от повторение на случилото се на срещата на върха на Г-7 миналия месец, която завърши с безпорядък, когато Тръмп рязко отхвърли заключителното изявление.

"Това, което казва Тръмп, ще бъде решаващо за бъдещето на Алианса, но не знаем какво ще каже", посочи дипломат от страна на НАТО. „Това е сянка, която виси като Дамоклев меч меч над срещата на върха“.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Дипломатите се опасяват, че една тежка среща може да подкопае усилията за показване на единството пред лицето на нарастващата заплаха за източния фланг на Алианса - особено след като Тръмп се срещне с Путин в Хелзинки няколко дни по-късно.

Германският министър на отбраната Урсула фон дер Лайен в петък каза, че срещата на върха трябва да покаже единство, като предупреди, че "нашите противници ще се радват, ако има разделение в НАТО". Посланикът на Тръмп в НАТО Кей Бейли Хътчисън отправи подобно искане за хармония по време на разговор с репортери в четвъртък.

Но променящия настроенията си магнат постави началото на изнервена среща, като написа до около десетина съюзници от НАТО, за да ги смъмри, че изостават от обещанието си от 2014 г. да се опитат да изразходват два процента от БВП за отбрана до 2024 г.

Понастоящем само три европейски държави са постигнали целта от два процента, а докато служители на Алианса се надяват, че още четири ще се присъединят към списъка на срещата на върха на 11-12 юли, е малко вероятно това да задоволи Тръмп. Той обвинява европейските съюзници на НАТО, че разчитат на щедростта на Америка, като каза миналата седмица, че те се отнасят към САЩ като "глупаци".

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Тръмп дори постави под въпрос принципа на НАТО за колективна отбрана - при който нападение срещу един член на пакта изисква отговор от всички - за съюзниците, за които според него не плащат дължимите от тях суми.

Длъжностните лица на НАТО по цялата верига - от генералния секретар Йенс Столтенберг надолу -посочват увеличените военни инвестиции на САЩ в Европа, откакто Тръмп встъпи в длъжност като доказателство за непрекъснатия ангажимент на Вашингтон към Алианса.

Но коментарите, направени от Тръмп, подкопаха това, като съвсем скоро той каза на други лидери на срещата на Г-7, че НАТО е "толкова лоша, колкото НАФТА", сделката за свободна търговия в северна Америка, която той заплаши да разтури.

Непоколебимата подкрепа за НАТО е основен принцип на външната политика на САЩ след основаването на Алианса през 1949 г. Но, както разкрива появяващата се търговска война на Тръмп с Европа, президентът няма никакви притеснения относно възходящото конвенционално мислене по важни международни въпроси.

Столтенберг подчерта, че способността на Алианса е в това да преодолее различията в миналото, но Томаш Валашек, директор на "Карнеги Европа" и бивш посланик на Словакия в НАТО, заяви, че положението с Тръмп вече е подкопало способността на пакта да възпира потенциални агресори. „Имахме тежки провали в Либия, в Ирак през 2003 г., но това е качествено различно, когато най-големият съюзник не само има разногласия с нас, но всъщност изглежда готов да се оттегли", каза Валашек. "Възпирането вече е отслабено".

Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг

Напрежението с Тръмп изглежда още по-остро в контекста на срещата на върха, която ще вземе важни решения за засилване на способността на НАТО да се защитава от заплахата, която вижда от Русия. Ще се подпишат две нови военни командвания - едното за защита на атлантическите коридори и друго за координиране на движението на войските в Европа - както и план за засилване на способността на НАТО бързо да мобилизира сили в случай на криза. Но всяко разногласие ще хвърли сянка върху тези конкретни стъпки. И нещо повече - то ще играе в полза на Москва.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес