През 2023 г. руската армия остава на второ място след американската в ежегодната класация на Global Firepower, отчитаща индекса на военната мощ.
Авторите на ранкинга подчертават, че въпреки количествената мощ и материалното предимство, руската армия е демонстрирала, че изпитва ограничения в обучението, снабдяването и готовността по време на войната в Украйна. Изданието допълва още, че Китай, който в момента е № 3, се "приближава" до второто място на Русия.
Позицията на армията на Владимир Путин е изненадваща, тъй като за близо 11 месеца война тя успя да превземе едва един областен град в Украйна - Херсон, а през ноември 2022 г. го загуби и се изтегли. Половин година руснаците не успяват да превземат ключовия Бахмут в Донецка област заради яростната съпротива на защитниците, а всички помнят и провала им в офанзивата срещу Киев в първите дни на инвазията.
Украйна заема 15-о място в класацията на най-силните армии през 2023 г., което е изкачване със 7 позиции спрямо 2022 г. Повишаването на рейтинга идва след "финансовия и материален отговор на Запада" срещу руската инвазия, заявяват авторите от Global Firepower.
След САЩ, Русия и Китай се нарежда Индия, която запазва четвъртата си позиция, а Великобритания допълва топ 5. В десетката са още Южна Корея, Пакистан, Япония, Франция и Италия.
Снимка: Global Firepower
Извън топ 10 остава Турция, следвана от Бразилия, Индонезия и Египет. Германия е чак на 25-о място, а Полша е с пет позиции пред нея.
ОЩЕ: Полша изпреварва Германия като военна суперсила №1 в Европа, но Берлин няма нищо против
България е под №59, като бележи прогрес в класацията. Точно пред страната ни е Сърбия, а на 60-ото място е съюзникът на Руската федерация Беларус.
Българската армия е с индекс 0,9757 (към 5 януари), като за перфектен се смята резултат 0,0000. В класацията участват общо 145 страни - последна е Бутан с индекс над 6,2. САЩ има коефициент от 0,0712, Русия - 0,0714, а Китай - 0,0722.
Окончателната класация на световната огнева мощ е изготвена въз основа на повече от 60 индивидуални фактора за определяне на резултата на дадена държава. Тези фактори варират от количеството военни единици и финансовото състояние до логистичните възможности и географията.