Свалянето от страна на Украйна на един от най-ценните руски военни самолети – радиолокационният "Бериев А-50", както и нанесените щети по руски бомбардировач Ил-22 продължава да предизвиква коментари и анализи. Най-важният въпрос – как Украйна успя и какво точно печели от успеха, изкарва още и още предположения: Как Украйна свали най-скъпия руски радиолокационен самолет: Има поне 2 начина
Най-вероятната версия за "Бериев А-50" и малко известното за украинския успех
Известният анализатор Том Купър, който е писал много книги за съветски и руски военни самолети, представи своята теория. Какво гласи тя накратко – Купър вярва, че украинците са успели да повалят струващия 330 млн. долара руски самолет (и то цена в базов вариант, без различни модификации) благодарение на хитър капан.
Според анализатора, свалянето на А-50 е станало възможно след успешни украински удари с ракети и дронове по радарни системи на Кримския полуостров: Украински ракети по Крим изплашиха Русия: Удар по радарни станции и военен пункт (ВИДЕО). Това е "оголило" някои руски ПВО батареи за атака от север заради липса на радарно покритие – и руското командване е сглупило да прати А-50 да осигури "очи" за руската противовъздушна отбрана.
Ил-22, който е бил заедно с А-50, всъщност му е помагал именно в радиолокационните задачи – Ил е бил радиорелейната платформа. Неговият екипаж помага на екипажа на A-50, като управлява комуникациите и трансфера на данни, които A-50 няма достатъчно ресурс да обработи сам.
Сателитните изображения и радарните данни сочат следното - най-северната траектория на полета на A-50 е над окупирания Бердянск, само на 75 мили от фронтовата линия. Това е в обхвата на единствената ракетна батарея земя-въздух Patriot (Пейтриът) от трите в арсенала, които украинските военновъздушни сили са разположили по южния фронт. А капанът на украинците е следният – те вероятно са използвали и модифицирана съветска ракетна система С-300, за да отвлекат вниманието на руснаците откъде ще дойде истинският удар.
Още: Тотален руски абсурд за сваления А-50, силни знаци за помощ за Украйна (ВИДЕО)
Купър твърди, че има руски данни как ескортиращ ценните руски самолети изтребител-бомбардировач Су-34 на руските военновъздушни сили е засякъл неизвестна досега украинска батарея С-300, която включва своя радар в минутите преди ударите по А-50 и Ил-22. Докато вниманието на самолетите е отвлечено, за да не станат жертва на С-300, която се появява на руските радари, за да отклони руските самолети в "точната посока", се включва Patriot. Американската батарея включва радара си само за няколко секунди - достатъчно дълго, за да се прицели точно, но твърде кратко, за да може руснаците надеждно да открият сигнала на радара и да го оценят като заплаха.
След успешния обстрел, украинците моментално преминават в действие – местят двете ракетни батареи светкавично, за да не станат жертва на ответен руски удар.
Заключението: руската ПВО в Крим ще трябва да се примири поне засега, че остава "сляпа" на север. Ако не го стори, може да загуби още някой А-50. Утехата за руснаците е, че Украйна няма неограничен запас от необходимите за далечни удари ракети – например ATACMS, като в момента политическата алчност на републиканците спасява Русия от крайно сериозна опасност и страдание в Крим. Докато няма нов сериозен военен пакет, украинците ще трябва да премислят как да ползват всяка дългобойна ракета в арсенала си и да рискуват по-малко с амбициозни операции като тази срещу А-50, смята Купър.
Колкото до предложените 61 млрд. долара от Джо Байдън за Украйна, лидерът на републиканците в Камарата на представителите Майк Джонсън отново повтори - никакви разговори, докато не решим първо нашите проблеми т.е. въпроса с границата с Мексико:
Още: Жертвите в пилоти от сваления руски А-50: Руски военен пилот говори с числа
Speaker of the US House of Representatives Mike Johnson said that he does not intend to discuss with Biden the allocation of money to Ukraine until the issue with the southern border is resolved.
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) January 17, 2024
"We need to know that Ukraine will not become the next Afghanistan. And many… pic.twitter.com/QlxVk7T8y8