Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 660 000 души са разселени по време на пандемията

22 май 2020, 12:03 часа • 2050 прочитания

Повече от 660 000 души са изселени от домовете си в зоните на конфликти по целия свят от март. Това се случва въпреки призива на ООН за глобално прекратяване на огъня по време на пандемията от коронавирус, съобщава AFP, цитирана от БГНЕС.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Норвежкият съвет за бежанците (NRC) заяви, че според неговите данни въоръжените конфликти по целия свят са продължили по време на пандемията, дори и голяма част от земното кълбо да е била поставена в изолация.

Призив за глобално прекратяване на огъня отправи на 23 март генералния секретар на ООН Антонио Гутериш. NRC отбелязва, че оттогава общо 661 000 души са били разселени в 19 страни, като най-голям е броят им в Демократична Република Конго.

"Във време, когато здравните експерти ни казват да стоим вкъщи, мъже с пушки принуждават стотици хиляди да излязат от домовете си и да се изложат на изключителна уязвимост", заяви генералният секретар на NRC Ян Егеланд. "Това не само вреди на тези, които са принудени да бягат, а сериозно подкопава съвместните ни усилия за борба с вируса".

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

NRC обвини Съвета за сигурност на ООН, че не е проявил лидерство за насърчаване на мирните преговори. "Докато хора са разселвани и убивани, мощни членове на Съвета за сигурност на ООН се карат като деца в пясъчник", каза Егеланд. Той призова световните лидери съвместно да настояват враждуващите страни да оставят оръжията и да се обединят в защита на всички общности от COVID-19. „Сега не е време за политика тип „детската градина“, добави той.

Само в Конго сблъсъците между въоръжените групировки и военните в страната са принудили 482 000 души да излязат от домовете си, се казва в съобщението.

Междувременно боевете продължават и в Йемен, въпреки обещанията за прекратяване на огъня от саудитските власти. Това е довело до разселването на 24 000 души от 23 март.

NRC съобщи, че регионът на езерото Чад в Африка също е претърпял рязко разселване, като най-тежко са засегнати Чад и Нигер. Афганистан, Централноафриканската република, Сирия, Сомалия и Мианмар са свидетели на над 10 000 изселени през същия период, добавят експертите.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Темата продължава и в нашия блог.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес