Чудили ли сте се някога кой стои зад проверките на фактите и дезинформацията относно COVID-19 и ваксините във Facebook? Ще ви предоставим данни за финансирането на отделните проверители и вие ще прецените сами за себе си.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
FactCheck.org се финансира отчасти от фондация "Робърт Ууд Джонсън" (третият най-голям донор), която държи близо 2 милиарда долара в акции на компанията Johnson & Johnson, която е едно от големите имена във фармацевтичния бизнес и производител на ваксини срещу коронавирус.
So, factcheckers on Covid are funded by Vaccine Companies! pic.twitter.com/Wx2k7Jlxe8
— Prashant Bhushan (@pbhushan1) June 19, 2021
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
По информация от FactCheck.org, те стартират функцията „SciCheck“ през 2015 г., която има поставена цел „да повиши общественото познание и разбиране на науката и научните изследвания“.
През декември 2021 г. те стартираха проекта за проверка на данните за COVID-19 и ваксините срещу него, който, според тях, цели „да увеличи излагането на точна информация, като същевременно намали въздействието на дезинформацията“.
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Главният изпълнителен директор на компанията Ричард Бесер пък е бивш (2009) директор на Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC).
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
FactCheck.org заявява: „Фондацията няма контрол върху нашите редакционни решения“, но „независимите“ арбитри на Facebook на практика печелят от ваксините.
Даниел Хоровиц, главен редактор в The Blaze, коментира това по следния начин: „С други думи, компаниите за ваксини контролират потока от информация за ваксините.
NewsGuard е друг самоназначен интернет пазач, който продава плъгин за браузър за оценяване на уебсайтове по девет критерия за достоверност и прозрачност. Той също така се занимава с проследяване на страници във Facebook. NewsGuard получава голяма част от стартовите си средства от Publicis Groupe, гигантска глобална комуникационна група с подразделения, които брандират изображения, дизайн на цифрови бизнес платформи, връзки с медиите и здравеопазване.
Другият голям "донор" на проверителите е Гугъл. Гигантът предоставя 6,5 милиона долара (5,3 милиона британски лири) безвъзмездни средства на организации по света, които се борят с дезинформацията, с непосредствен фокус върху пандемията от COVID-19.
Тези, които се възползват от финансирането, включват независима проверка на фактите от Обединеното кралство Full Fact и испанския Malta.es, които да координират международните усилия за увеличаване на експертите и намаляване на разпространението на вредно съдържание, се посочва в прессъобщение.
Във Великобритания инициативата Google News засилва подкрепата си за First Draft, организация с нестопанска цел, която предоставя инструменти за проверка и обучение, както и координира мрежата CrossCheck.
Източник на доходи за "арбитрите на истината" са и грантове. Става въпрос за програма за безвъзмездни средства на стойност 1 милион долара. Те са свързани с института Poynter. Той представлява академия по журналистика и изследователска организация с нестопанска цел, базирана във Флорида. Институтът е собственик на вестник Tampa Bay Times и международната мрежа за проверка на фактите (IFCN) и управлява PolitiFact.
Превод и редакция: Тодор Беленски