Какво ще съдържа Законът за употребата на официалните езици в Македония? Как ще се произнесе Венецианската комисия за двуезичните банкноти и ценни книжа, както и за надписите върху полицейските и военните униформи? Ще се прилага ли албанският език върху цялата територия на страната? Това са част от въпросите, които вълнуват македонските медии и общество, преди внасянето на Закона за езиците в парламента, пише агенция "Фокус".
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Проектозаконът не включва двуезичните банкноти и ценни книжа, както и за надписите върху полицейските и военните униформи, тъй като предстои да се изчака решението на Венецианската комисия и едва след полученото тълкувание то ще бъдат вградено в основния законов текст.
За сметка на това според предложението официален служебен език е македонският, както и езикът който говорят най-малко 20% от гражданите на страната, т.е. албанският. Албанският език ще бъде официален и във всички органи на държавната власт, в централните и публични институции, агенции, дирекции и комисии, както и в органите на местната власт.
Председателят на парламента, ако е етнически албанец, както е в случая с Талат Джафери, има право да води пленарно заседание и на албански език.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Личните документи и тези за правоспособност при управление на пътни превозни средства ще се издават на официалния език, който говори съответния гражданин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Албанският език се приема за употреба в съда, прокуратурата, както и в останалите органи и институции, като за разлика от досегашната практика, с албански ще могат да си служат съдиите и прокурорите.
Независимо от решението на Венецианската комисия в общините, в които албанците са над 20% от населението надписите на униформите на полицията, пожарната и медицинските служби ще бъдат и на албански език.
Проектът предвижда върху македонските банкноти да има албански културни елементи, но не и надпис на албански език.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
За прилагането на закона за езиците, след неговото приемане, ще са необходими допълнителни средства от държавният бюджет, а движението БЕСА, което подкрепя правителството, без да участва в него, смята че неговото съдържание не изравнява напълно правата на етническите албанци, а отбелязва частичен напредък.
Законът за езиците е част от коалиционното споразумение между СДСМ и ДСИ и същевременно е част от платформата на всички албански партии.
В първият си вариант той беше приет през 2008 г.и беше разширен и допълнен през 2011 г.