Италия постави под въпрос дали САЩ разполагат с конкретен план за действие в украинската криза, съобщи "Ла Стампа".
Авторът на статията Лучио Карачоло изказва предположението, че Белият дом прикрива липсата на реална визия за дипломатически действия в отношенията с Русия и Украйна с паническа пропаганда.
"Вместо умна тактическа непредсказуемост, у САЩ изглежда има сериозна стратегическа несигурност. Накратко, няма план, а дори и да има, той не работи. Пропагандният акцент върху руската "инвазия", който така тревожи украинците, изправени пред значителен отлив на капитали, не може да го замени", убеден е журналистът.
Според него поради това САЩ носят голяма отговорност за сближаването между Русия и Китай, тъй като именно действията на американските власти са принудили Москва да насочи вниманието си към Изтока. Карачоло смята, че процесът на прекъсване на отношенията между Запада и Кремъл е започнал още през 2014 г., когато Барак Обама обяви изолацията на Русия и подкрепи "въстанието в Киев".
"Ето как узря странната китайско-руска двойка, възхвалявана от Си Цзинпин и Путин при откриването на Олимпийските игри в Пекин", пише авторът. Тя е "произведена в Америка". "Универсалният закон за разделяне на враговете е нарушен. В продължение на осем години Вашингтон изглеждаше решен да ги събере. И да открие, че Северноатлантическият алианс е по-разделен, отколкото си е представял, по отношение на Русия и отвъд нея", отбелязва още той.
В действията на сегашната американска администрация Карачоло вижда определена закономерност, обусловена от поредица неуспешни конфликти, нито един от които не е завършил положително за САЩ в дългосрочен план.
"Несигурността на Вашингтон по украинския въпрос се дължи на погрешна оценка на намеренията и възможностите на Москва. Съвсем нормално за една свръхсила, която е свикнала да постига победи и едва след това да се справя с последствията", каза той.
При това журналистът подчертава, че както САЩ, така и Европа трябва да са изключително заинтересовани от "завръщането" на Русия на Запад. Според него решението на проблема остава признаването на ролята и авторитета на Москва и нейното участие в пълноценни преговори за общоевропейски механизми за сигурност. Единственият начин западните страни да попречат на сътрудничеството между Русия и Китай, е да покажат на Кремъл, че не се нуждае от това партньорство.
"Алтернативата е да стигнем до задънена улица, чиито първи жертви ще бъдем ние, европейците, като се започне със следващата вълна от санкции и контрасанкции. При тези условия е още по-необходимо Рим да заяви себе си. Все още нищо не е загубено", заключава авторът.