Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коронавирусът - най-голямото изпитание в историята на ЕС

19 март 2020, 18:30 часа • 3021 прочитания

Европейският съюз преживя много кризи, но коронавирусът го разтресе из основи, пише в своя статия журналистът Даниел Штайнуоърт за швейцарското издание  -  Neue Zürcher Zeitung, чиято статия представяме без редакторска намеса.

Кризите са време за истини. Показа ли ЕС своето истинско лице? Превърна ли се китайският товарен самолет, приземил се на 12 март в Рим и разтоварил 31 т медицински хуманитарни стоки, в провал на Съюза? Във всеки случай в неделя вечерта по пустите улици и площади на Италия се чуваше химнът на Китай, а не този на ЕС. Съвсем не е важно какви са били мотивите на Пекин и какво е намислил - страните от ЕС до сега не се проявиха в положителна светлина. Ограничаването на износа на защитни маски и медицинско оборудване, рефлекторно въведено от германското и френското правителства, докато външният министър на Италия молеше за помощ, не беше добре прието в Рим. Вероятно сигналът затова, че не може да се разчита на прехвалената европейска солидарност в случай на беда, е бил разбран. 

Единичните действия на отделните страни може да се наблюдават и в граничния контрол. На континента, който винаги се е гордял със своите отворени вътрешни граници, сега се спускат бариери. Фактически Шенгенското споразумение, което мнозина смятат за перлата на европейското сътрудничество, се оказа недействащо - което е разбираемо, тъй като държавите искат да защитят населението си от вируса. Засега не е ясно дали въведеният граничен контрол и забрана на влизане ще доведат до нарушаване на системите за снабдяване и функциониране на вътрешния пазар. Тогава на карта ще бъде поставен, най-малкото смисълът на съществуването на ЕС.

За Европейския съюз пандемията от коронавирус е изпитание по-голямо от Brexit, кризата на еврото през 2008 г. или бежанската криза от 2015 година. Трябва да си припомним центробежните сили, които след последната дългова криза бяха предизвикани от насочените към икономия мерки, за да се досетим какви разногласия може да възникнат сега. 

Разбира се, възможно е ЕС, който благодарение на затварянето на външните граници все още изглежда единен, да излезе по-силен от кризата. Сега е прекалено рано да се говори за провал. Но вече на този ранен етап на епидемията най-пострадалата държава се оказа изоставена от Брюксел на произвола на съдбата и това е лошо предзнаменование.

За кого има маски и защитни облекла и откъде се очакват още? (ВИДЕО)

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес