Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коронавирус: Ще могат ли лекарите да отказват медицинска помощ на най-тежко болните

02 април 2020, 13:00 часа • 3276 прочитания

Трябва ли лекарите да имат право да отказват медицинска помощ на най-болните, коментира американският вестник The New York Times в своя статия представена без редакторска намеса от агенция Фокус. 

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

С настъпващ недостиг на респиратори за пациенти с коронавирус в Ню Йорк, лекарите казват, че скоро може да се наложи да правят труден избор.

Един пациент имаше лимфом и сърдечна недостатъчност. Друг беше на 85 години с метастатичен рак. Трета беше на 83 години и имаше деменция и белодробни заболявания. Всички бяха критично болни от коронавирус и, каза лекар, всички поставени на респиратори през последните седмици в голяма болница в Манхатън.

Но скоро пациентите като тези може да не получат подобно животоподдържащо лечение. Тъй като хората с коронавирус преобладават в болниците в Ню Йорк, лекарите засилиха натиска върху държавните здравни служители, за да им дадат рядко и смущаващо право: правото да откажат грижи от пациенти, които няма вероятност да се възстановят.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Намаляването на консумативите означава, че може да няма достатъчно респиратори или друго оборудване за всички и много лекари казват, че става все по-трудно третирането на всеки пациент еднакво. Те смятат, че скоро медицинските работници може да се наложи да правят труден избор за отказ от лечение

"Обикновено стандартът е да се интубира и да се поддържа живота на пациента", казва д-р Анджела Милс, началник на службите за спешна медицина в болницата към Медицински център на Колумбийския университет.

Ню Йорк е епицентърът на коронавирусната епидемия в САЩ. В Китай много пациенти с Covid-19 бяха отхвърлени от болниците, а в Италия болниците дават предимство на по-младите, по-здрави пациенти за достъп до респиратор над по-възрастните и по-болните.

Проблемът е мрачен и неприятен, а опитът на лекарите в Ню Йорк може да покаже какво предстои за техните колеги в други щати, които започнаха да се сблъскват със същия проблем.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Нюйоркската колегия на американския лекарски съюз, писа до губернатора Ендрю Куомо миналата седмица, с молба да издаде изпълнителна заповед, предоставяща на лекарите имунитет от отговорност за решенията, които вземат, „невъзможността за осигуряване на респиратори може да доведе до отказ от лечение на някои пациенти."

Самият Куомо неведнъж е казвал, че не иска да позволява на болниците да отказват грижа. Все още в болницата не са свършили респираторите, каза той. Някои болници експериментират с поставянето на няколко души на една машина.

"Няма протокол", каза Куомо във вторник, когато е попитан дали ще има отсяване на пациентите, ако се изчерпат критичните доставки.

Все пак държавните здравни служители са имали дискусии с представители на болниците за това как бързо да приложат новите правила, ако е необходимо, според хора, запознати с въпроса. Преди две седмици е бил разпространен проект на подобни правила.

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 2 април

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес