До военното нахлуване на Русия в Украйна Владимир Путин демонстрира особено внимание към министъра на отбраната Сергей Шойгу. Те не веднъж са прекарвали отпуската си заедно. Такава близост президентът не е имал дори със своите приятели от Петербург. Официално Кремъл съобщи, че през септември 2021 година двамата са обсъждали идеята на Шойгу за построяването на нови градове в Сибир. Но този проект изглеждаше несериозно. Към 2021 година населението на Сибир намаляваше със 100 хил. души годишно.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
В действителност, далеч от цивилизацията Путин е могъл да обсъжда с Шойгу нахлуването на руските войски в Украйна - готовността на армията за бързото завладяване на градовете. Хора, близки до Генералния щаб на руските въоръжени сили, разказаха за "Важные истории" какво не се е развило по план. След принудителното отстъпление от Киев Путин дори лично се опита да ръководи войската, но много скоро се отказа и сега през главата на Шойгу се съветва с военноначалниците, които непосредствено отговарят за бойните действия.
Обеща и не изпълни
До началото на войната не само ФСБ дезинформира президента за положението на нещата в Украйна, съобщавайки му това, което би искал да чуе. Главното управление на Генералния щаб (военното разузнаване) на руските въоръжени сили също не противоречи на върховния главнокомандващ в представата му за ситуацията в Украйна.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Както казват източниците, министърът на отбраната е обещал на Путин да реши всички поставени в Украйна задачи с помощта на наемници, без всеобща мобилизация и в най-кратки срокове. Известно е, че военнослужещите са отивали в Украйна с дажби за няколко дни и тяхното продължително снабдяване не се е обмисляло. В съставите на автоколоните, насочили се към Киев и другите големи украински градове, е имало машини за разгонване на протестиращи, а не за пълноценни военни действия. Задачата се оказала нерешима. Не успяха да превземат Киев, наложи се да отстъпят, представяйки го за "добра воля" от страна на руското ръководство.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
За факта, че руското ръководство е зле информирано свидетелства дори бившият министър на държавната безопасност на т.нар. ДНР и бивш командир на бригадата "Восток" Александър Ходаковски: "Една от бедите на затворената система е формиралата се с десетилетия и пронизана от нишки на влияние на клубове по интереси паника пред негативните доклади. Признавайки честно едни или други проблеми в тесен кръг в отговор на въпрос защо не докладва, значим генерал отговори: "Ще ме махнат."
За реалното състояние на нещата Путин разбира в момента на възникването на проблемите, които вече нямало как да се скрият. В началото на юли Путин дава да се разбере, че общува пряко с подчинените на Шойгу и в тази ситуация не е ясно каква роля играе министърът на отбраната. Приближени до руския генерален щаб твърдят, че решенията за някои ключови назначения в министерството на отбраната се взимат без мнението на Шойгу.
5 млрд. долара за нищо: Подвела ли е Путин руската ФСБ за войната в Украйна?
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Знае, но мълчи
Отношенията между Путин и Шойгу толкова са се променили, че министърът на отбраната не се осмелява да настоява за решения, които военните смятат за необходими. Например, източници на "Важные истории" твърдят, че в началото на войната Путин не е позволявал да се бомбардират мостове. Със забраната си Путин е предизвикал недоумение и скрито недоволство във военното началство. Но то нищо не е могло да направи. Върховният главнокомандващ до последно се е надявал на сценарий, подразбиращ бързо потискане на съпротивлението на украинската армия и победоносното влизане на войските в градовете без да се нанасят щети на големите инфраструктурни обекти.
Армейските чиновници твърдят, че има катастрофален недостиг на войници и офицери. По думите им руската армия е малцинство и затова се придвижва много бавно (по различни оценки числеността на руската и проруските военни групировки в Украйна е 150-180 хиляди войници до началото на бойните действия. Числеността на украинските войски до началото на бойните действия е била към 250 хил. души, а след мобилизацията е достигнала до 700 хил. души).
За бързото завладяване на няколко области на Украйна с картата на бойните действия, разгърната на стотици километри, настоящата численост на руските военнослужещи е недостатъчна. При толкова бавно придвижване войната може да продължи две години, а това предполага съвсем друга икономика на войната, далеч от кримския сценарий от 2014 година.
Войната през очите на руски войник: Бездарно командване, липса на медицинска помощ и шантаж
Шойгу се бои да отиде при президента и да постави въпроса за поне частична мобилизация, тъй като Путин помни обещанието му да реши бойните задачи изключително със силите на професионалната армия, т.е. с помощта на налични наемници.
По думите на източниците на "Важные истории" Шойгу е дал много пари, за да се наемат ПР-специалисти, на които е плащано по 300 хил. рубли за аналитични материали в най-големите руски медии, за да се изтъкват убедителни доводи за необходимостта на мобилизация. Идеята е била по такъв заобиколен начин на масата на Путин да попаднат необходимите "аналитични материали" и президентът сам да стигне до идеята за мобилизация по един или друг начин. Но тази тактика до момента не е довела до нищо.