Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китай - по пътя към световна империя

06 ноември 2017, 10:30 часа • 15871 прочитания

В Пекин, дори на Google Maps, има празен квадрат, без означение какво всъщност се намира там. Сграда в градски стил, точно до имоти на лидерите на Китайската комунистическа партия, където съвсем малко от сградите всъщност имат обозначения и имена. Униформени пазачи пазят входовете и проверяват всеки автомобил, който влиза и излиза. Аурата на анонимност обвива всичко.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Най-голямата сграда, чийто адрес е ул. "Фуою" 135, приютява щабквартирата на Обединения работнически фронт на Китайската комунистическа партия. За по-кратко – Обединения фронт. Това е звеното, което отговаря за изпълнението на китайската доктрина за установяване на глобално превъзходство посредством "меки методи и стратегии". Задача, препотвърдена от китайския президент и генерален секретар на Китайската комунистическа партия Си Дзинпин на XIX конгрес на партията, който се проведе през втората половина на октомври тази година.

Сградата на Обединения фронт е 200 метра дълга, което съответства на амбициите на Китайската комунистическа партия. Да бъдат спечелени "сърцата и умовете" вкъщи и зад граница е от ключово значение за "великото прераждане на китайската нация", заяви самият Си Дзинпин по време на XIX конгрес на Китайската комунистическа партия. Но методите, прилагани от Обединения фронт, често са всичко друго, но не и "меки".

От омайване до директна атака спрямо конкретни хора или групи от хора според случая – така работи Обединеният фронт. Основните му цели са три – да спечели подкрепа за китайския политически дневен ред у дома и в чужбина, да увеличава влиянието на Китай зад граница и да събира ключова информация.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Сфери на влияние


Като всяка подобна структура, и Обединеният фронт има наръчник за работа – "Общ курс за развитие на Китай”. Наръчникът е дълъг и изпълнен с детайли, а езикът му е предназначен да заблуждава и сплашва. Той дава насоки на работещите в Обединения фронт да бъдат щедри, милостиви и приобщаващи в опитите си "да обединят всички сили, които могат да бъдат обединени". Но наръчникът инструктира преданите на Обединения фронт да бъдат безмилостни при изграждането на "желязна Велика стена" срещу „враговете отвън”, които искат да разделят Китай и да попречат на развитието му. "Обединеният фронт е магическо оръжие, което може да ни отърве от хиляди проблеми, за да постигнем победа", гласи един от постулатите на Общия курс за развитие на Китай.

Начело на Обединения фронт е Сун Чунлан – единствената жена в Политбюро на Китайската комунистическа партия. А структурата на звеното показва изключителния размах и насоката на компетенции за овладяване на всички сфери на съвременния живот. В Обединения фронт има 9 отделни дирекции, които отговарят за различни области. Основната задача на първото бюро е да се занимава с осемте партии в Китай, които не са част от комунистическата идеология. Бюрото издава препоръки за това дали и кога техни членове да влизат в китайския парламент – типична безгласна опозиция, използвана като маска за някакъв плурализъм. Второто бюро се занимава с малцинствата и религиите. В Китай има общо 55 малцинства, а задачата на Обединения фронт е да не допусне развитие на харизматични лидери и сепаратизъм. Освен това всички религии в Китай трябва да признават като върховна власт Китайската комунистическа партия. В това число влизат Будистката религия, Китайската таоистка асоциация, Китайската ислямска асоциация, Китайската католическа асоциация и Китайското протестантско движение. Пример за работата на второ бюро са отношенията с Ватикана – през 2015 и 2016 година са ръкоположени петима китайски католически епископи. Официално обаче китайската доктрина е твърда: „Не позволяваме на нито една чуждестранна религиозна структура да се бърка в религиозното статукво в Китай”.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Третото бюро отговаря за Хонконг, Макао, Тайван и всички китайски "отвъдморски територии" (според разбирането на Пекин). Защото там, извън китайската континентална територия, живеят 60 млн. китайци, които не може да бъдат оставени извън лоното на Китай, макар 80% от тях да са приели чуждо гражданство, в общо 180 държави по цял свят – истинско човешко богатство за Пекин. Затова и Обединеният фронт работи усилено за осигуряване на лоялност сред китайските емигранти – чрез материални и емоционални стимули. Според различни оценки бюрото бележи все по-очевидни успехи в Австралия – Пекин контролира всички граждански организации на китайски емигранти в Австралия и навлиза все по-уверено в университетските среди. Друго поле на успехи е Канада – например в Торонто, през 2003 година, са избрани шестима от 25 кандидати за местната управа, а през 2006 година избраните са вече 10. През 2010 година директор от канадското разузнаване предупреди, че в политическите кабинети на няколко канадски министри работят чужди агенти, конкретно китайски.

Четвъртото бюро се занимава с развиване и обучение на кадри. За него се знае най-малко – нито колко кадри осигурява за цялата структура на Обединения фронт, нито какъв е бюджетът му, нито за какво точно се харчи.

Петото бюро се занимава с икономически задачи. То се грижи за областите и регионите в Китай, които изостават от икономическия растеж на "китайския тигър". Задача на шестото бюро е "грижата" за тези, които не са членове на Китайската комунистическа партия, приобщаването им и осигуряването на подкрепа за комунистическата доктрина – особено на интелектуалците.

Седмото бюро специално се занимава с Тибет. Неговата задача е да блокира и обезцени 14-тия Далай Лама, който живее в Северна Индия. Сегашният Далай Лама е на 82 години и пред седмото бюро вече има огромен проблем – как да не допусне издигането на следващия Далай Лама да стане без одобрението на официален Пекин. Традицията гласи, че когато Далай Лама почине, висшето духовенство на ламаизма в Тибет извършва редица от ритуали и предсказания, с които да открият преродената му душа в новородено дете. Основната опасност за Китайската комунистическа партия сега е да не бъде "намерена" такава душа извън границите на Китай. Засега планът на Обединения фронт е да надзирава търсене на преродения Далай Лама на китайска територия. Вече е създадена база данни, включваща 1300 "кандидати за нов Буда" в Тибет, които ще бъдат активирани, когато дойде време за избор на нов Далай Лама. "Ако Далай Лама се прероди извън Тибет, то обикновените хора ще започнат да мислят за религията като нещо фалшиво", коментира лидерът на Асоциацията за международен културен обмен на Тибет Ренкинглюоби, част от марионетното ръководство на управление, изцяло контролирано от Пекин. Но тибетското правителство в изгнание отвръща по следния начин: "Ако Китай истински вярва, че 14-тият Далай Лама е сепаратист, който иска да разруши единството на майката-родина, тогава какъв е смисълът Пекин да търси 15-тия Далай Лама?".

Осмото бюро на Обединения фронт се занимава изцяло със социалните класи в Китай. От 1990 година насам, когато в Китай започва да се формира еквивалентът на средната класа, броят на хората с добри икономически възможности расте, а с това расте и желанието за реформи в капиталистически стил. Затова и осмото бюро трябва да опазва единството при средната класа и да се грижи тя да следва начертания от Китайската комунистическа партия път.

Последното, девето бюро, се грижи за автономната провинция Синдзян (Синцзян) – там, където е съсредоточено мюсюлманското малцинство на уйгурите, но не само – казаци, киргизи и таджики също са част от лоното на „китайския” ислям. Задачата на деветото бюро е да не допусне сепаратизъм в този регион – там, където историята познава огромни сблъсъци – от времената на Чингиз хан до времената на Руската империя. Всъщност деветото бюро бива създадено от Си Дзинпин. То е ярък знак, че Дзинпин няма да допусне застраващ сепаратизъм и директната линия на командване остава лично в неговите ръце.

Според Ан-Мари Брейди, професор в Университета в Кентърбъри в Нова Зеландия нарастващото влияние на Китай трябва да бъде вземано много сериозно. В Австралия вече се подготвя закон срещу чуждестранна намеса заради опасения на Канбера от операции на китайското разузнаване на австралийска територия и това се дава за пример от Брейди, която иска и в Нова Зеландия да бъде стартирано разследване на лобистки практики, свързани с китайски интереси.

"В началото Китай говореше за култура – пример за меката сила. Но когато на власт дойде Си Дзинпин, той тотално промени курса. Си директно заяви, че Китай трябва да няма и капка съмнение, че китайският начин на живот е правилният", казва Ли Ксигуан, директор на Международния център за комуникационни науки в Университета Шинхуа. А подсилването на ролята на Обединения фронт от Си Дзинпин изглежда говори, че Китай няма да отстъпи от все по-твърдата линия на имперско поведение в глобален мащаб.

Автори: Джеймс Кайндж, Луси Хорнби, Джамил Ейндърлини и Том Мичъл; Източник: Financial Times

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес