Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се случва в Източна Гута?

22 февруари 2018, 08:00 часа • 6035 прочитания

Лекар, който работи в източна Гута разказа, че ситуацията в района е пълномащабна хуманитарна катастрофа. По думите му международната общност се е отвърнала от живеещите в района хора.

"Нямаме нищо – нито храна, нито медикаменти, нито убежище, каза д-р Басам в интервю за ВВС. – Нямаме хляб, нищо нямаме." Всяка минута има от 10 до 20 въздушни удара, допълва още той.

Районът, разположен в близост до Дамаск, е под обстрел през последните няколко дни. До момента са загинали най-малко 250 души.

Сирийската армия заявява, че по този начин иска да освободи територията от терористи.

"Те се целят по всичко: по магазини, пазари, болници, училища, джамии... Оказвам помощ на едни и след няколко дни идват пак, отново ранени", разказва още д-р Басам.

Какво се случва в Източна Гута?

На 18 февруари проправителствените сили с подкрепата на Русия подновиха опитите си да вземат под контрол последния голям район, намиращ се в ръцете на бунтовниците.

Един от местните жители Фираз Абдула разказва, че няма къде човек да се скрие от авиоударите: „Чувахме виковете и плача на децата и жените... А снарядите падаха непрекъснато. Няма къде да се скриеш от този кошмар и той продължава.”

По данни на активистите са загинали повече от 50 деца, а 1200 души са ранени. ООН призова за прекратяване на огъня, за да се изведат ранените и да бъде доставена хуманитарна помощ.

Източна Гута е бастийон на ислямистката групиромка Джейш ал Ислам, там действат и джихадистите от Хайят Тахрир ал Шам, оглавявани от бившия командир на Ал Кайда в Сирия.

Играчите променят съотношението на силите

В северната част на страната борбата за влияние е между Русия, Иран, Турция и САЩ. Там се намират и британските специални подразделения.

Иран се приема като особено сериозна заплаха от САЩ и Израел, които все повече се въвличат в конфликта, както и Саудитска Арабия, която е един от играчите във войната.

Разделението на силите се променя, но кръвопролитията продължават и не им се вижда краят.

Колко тежка е ситуацията в анклава?

По думите на активистите това е най-страшната атака след химическата от 2013 година, в района, обозначен от Русия, Иран и Турция като зона за деескалация.

Най-малко 10 града и села в Източна Гута са били подложени на непрекъснати авиоудари на 20 февруари. Засегнати са шест болници. Според представителят на ООН Панос Мумцис атаките може да бъдат определени като военни престъпления.

От края на ноември миналата година властите са допуснали един хуманитарен конвой в Източна Гута, където има остър недостиг на продоволствия.

Един хляб там струва 22 пъти повече отколкото средното в страната, а 12% от децата на възраст до пет години страдат от недохранване.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес