Ударът срещу саудитските рафинерии направи Рияд за смях. Една от най-модерно въоръжените армии в света се оказа безпомощна срещу десетина дронове, които нито са скъпи, нито са трудни за набавяне, отбелязва Керстен Книп в анализ за Deutsche Welle.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Саудитска Арабия може и да притежава един от най-големите и скъпи оръжейни арсенали в света, но генералите от армията тези дни се увериха, че това съвсем не е достатъчно. Ударът по петролните съоръжения е истински позор за Саудитска Арабия, казва близкоизточният експерт Михаел Людерс.
"Саудитска Арабия е най-важният купувач на американски оръжия - 10% от целия американски оръжеен експорт заминават именно за Саудитска Арабия. А бунтовните хути успяват да улучат саудитската петролна индустрия право в сърцето, и то само с десетина дронове, които не са нито скъпи, нито са трудни за набавяне", отбелязва още той.
През последните няколко десетилетия Саудитска Арабия инвестира огромни средства във военния си сектор. Само през 2018 година Рияд е закупил военна техника и оборудване за над 67 милиарда щатски долара, показват данните на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ) - т.е. повече от всяка друга страна в региона. Саудитска Арабия е третият най-голям купувач на оръжие в света - след САЩ и Китай. Разходите за отбрана съставляват значителна част от БВП на кралството: през 2018 те са били 8,8%, а през 2015 - дори 13%.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
"Огромните инвестиции превърнаха Саудитска Арабия в страната с най-големия арсенал от модерни оръжия в района на Персийския залив. Сред покупките имаше изтребители и самолети цистерни, които увеличиха сериозно ударната мощ и разшириха периметъра на действие на саудитската бойна авиация", се отбелязва в последния доклад на СИПРИ от май 2019 година. В същото време Саудитското кралство повиши и отбранителните си способности срещу нападения от въздуха.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
По показателя военни разходи Саудитска Арабия превъзхожда значително своя основен конкурент Иран: през 2018 г. Техеран е похарчил за военни нужди 13 милиарда долара. Тази сума, отговаряща на 9,5% от БВП, е сериозно предизвикателство за икономически отслабената от санкциите ислямска република.
За каква война е подготвена Саудитска Арабия
Огромните военни разходи на Саудитска Арабия обаче не дават пълна гаранция за военен успех. Това е поуката за Саудитска Арабия, която от четири и половина години ръководи военната интервенция в Йемен. Международните сили, ръководени от Рияд, се сражават срещу хутите изцяло с удари от въздуха – засега без особени успехи. Дори обратното: през последните месеци бунтовниците изглежда са успели да си набавят ракети и дрони, с които сега атакуват Саудитска Арабия.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Саудитските военни започват да осъзнават, че както в Йемен, така и в региона на Ормузкия проток, участват в една война, за която не са подготвени: срещу един нетрадиционен враг, водещ война с партизански методи. В района на Персийския залив наблюдаваме точно такъв вид конфликти - задочни войни, посочва Майкъл Найтс от Вашингтонския институт за близкоизточна политика. Затова според него партньорите на Рияд, и най-вече САЩ, трябва да помислят как да направят саудитското кралство по-малко уязвимо на ракетни нападения.
Заплаха от Йемен
Срещу Саудитска Арабия ще зачестят и нападенията на бунтовниците хути от йеменска територия. Техен говорител обяви предстояща голяма офанзива на територията на Саудитска Арабия. Без значение дали в случая става дума за реална заплаха, или за метод от психологическата война, факт е, че през последните няколко месеца хутите значително подобриха въоръжението си. "При тях се забелязва технологичен скок, дължащ се основно на Техеран", казва Гюнтер Майер, който ръководи Центъра за изследване на арабския свят към Университета в Майнц.
Всичко това би трябвало да занимава и саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Защото е ясно, че предстои ново премерване на силите между кралството и неговите военни съперници в региона.