Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как "Бате Бойко" стана "Боко"

24 декември 2020, 10:00 часа • 22737 прочитания

Не всички политически пророчества се сбъдват, но за залеза на една политическа кариера понякога може да се предскаже по... прякорите. Да вземем най-личния политик в държавата - премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, започнал като “Бате Бойко” и “Генерала” и осъден да завърши като “Боко...”. Първите бяха медийна пропаганда, настоящите са народни умозрения. “Бате”-то, така познато на Балканите обръщение, фамилиарно, свойски и ласкаво, като към по-голям брат и покровител, вече го няма. Освен това лидерът на ГЕРБ вече не е и “Бойко”, което показваше близост и симпатия, като че ли е един от нас, а “Борисов”, “Пожарникаря” или обидни прозвища.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Едно време образът му бе сияещ

Всъщност истинските прякори - нецензурирана характеристика на човека и постъпките му, се дават в детството и/или в затвора. Било заради външни белези, особености в поведението, вредни навици. Но в началото на този век, когато форумите бяха пълни с вицове за Борисов като Чък Норис, а медиите - с добре охранени заглавия за Бореца срещу мафията и Шерифа на държавата, образът му биваше полиран до сияние. По онова време главният секретар на МВР, генерал-майор, по-късно и генерал-лейтенант, не тръгваше на акция без свита от представители на най-тиражните и най-гледани медии. Затова ще остане паметен репортажът на Божидар Божков във в. “Сега” от септември 2002 г. с прочулата се фраза на журналистка, която иска да пипне Борисов по мускула.

Медийният мейнстрийм обаче възхваляваше “Бойко”, който, едва-що излязъл иззад гърба на Царя, обикаляше в черен кожен шлифер, не спираше да критикува политиците и пишеше есемеси на журналист(к)и. Без да ги нарича “мисирки”. От онзи период е известният му израз, че българската политика е “л...о в целофан” и различни вариации на тема как политиците не пазят интересите на “народа”. Борисов се броеше народен. Не е изненада - много автократи в началото на кариерата си играят като антисистемни.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Боко - след първия мандат

Едно е сигурно - ако някой хроникьор успее да събере захаросаните публикации и репортажи за успехите на Борисов от ония времена, ще вари компоти за народа поне за петилетка напред. Чисто имиджово обаче “Бате Бойко” все по-малко влизаше в употреба, след като Борисов стана кмет на София.

А още след първия мандат на лидера на ГЕРБ, в края на декември 2013 г., депутатът от ДПС Йордан Цонев небрежно подхвърли по bTV: “Политиците сме публични хора и ни дават всякакви прякори и създават митове за нас, аз например не смятам, че е правилно на Бойко Борисов да му викат Боко Тиквата”. И това на въпрос защо на него му казват “Данчо Ментата” - прякор, с който стъпи на политическото поприще, както и Слави Трифонов ще влезе там първоначално като “Дългия”.

Въпреки хвалбите, здрависванията с хора по пътищата и фамилиарничене с европейски лидери, корупционните скандали и записите на телефонни разговори с груб и вулгарен тон си казаха думата. Агитацията на проправителствените медии, журналисти и персони, влияещи на общественото мнение, може да направи много за публичния образ, но не може да върне “Бате” на Бойко Борисов.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Извън пропагандата обаче, някои прозвища на политици наистина са журналистическо попадение - като например “Желязната лейди”. Така нарекъл Маргарет Тачър съветският журналист Юрий Гаврилов в озаглавена по същия начин статия - заради позицията ѝ, че руснаците се стремят към световно господство. А определението „човек от народа" за Тодор Живков е на говорителя на радио “София” Петър Витанов. Макар да бе сатанизиран от определена група медии, бившият премиер Иван Костов ще си остане с прякора “Командира”, а някогашният му съратник в партията проф. Екатерина Михайлова - с “Класната”.

Как ще излезе от политиката

От симпатия до обида и пренебрежение - така варират през годините прякорите на Бойко Борисов, комуто никой вече не измисля величави прозвища, напук на трите мандата, метрото, магистралите, чакалнята на еврозоната и ежеседмичните паради на успехите.

Политикът, който нямаше равен по флиртуване с медии, от месеци се е дистанцирал от всякакви журналистически въпроси - удобни и неудобни. (Ако не броим интервюто, което Борисов избра да даде на германското издание “Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”, за да обясни снимките от спалнята си и нощното шкафче с кюлчета злато и пачки от по 500 евро, разпространени от неизвестни в интернет.)

Какво остана от “Бате Бойко”? Пак се брои за “народен”, но вече може да го показва сам - социалните мрежи работят и за политиците. Не му е необходимо да го преразказват. Генералската униформа е в гардероба. Същественото за Борисов обаче е накрая да успее да излезе от политиката с име и фамилия. Само по прякор - или малко име, ще е много много обидно.

 

Автор: Емилия Милчева, Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес