Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Жените-лидери се справят по-добре с корона кризата

16 април 2020, 21:30 часа • 4191 прочитания

Ангела Меркел в Германия, Джасинда Ардърн в Нова Зеландия, Санна Марин във Финландия... В периода на пандемия в техните страни се наблюдават изключително ниски показатели на смъртността, а така също и рано предприети мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса. Дали това означава,че жените - лидери се справят по-добре с корона кризата, пита френското издание Le Figaro. 

Фактите сочат, че ако САЩ под ръководството на Доналд Тръмп имат над 30 хил. жертви, то Нова Зеландия с министър-председател Джасинда скърби за... 9. За да се спре епидемията Ардърн въведе пълна карантина и затваряне на границите, макар в този момент в страната да имаше 6 регистрирани случая. На 17 март жената политик обяви влизането в сила на широко мащабен икономически план за предотвратяване на задаващата се криза. В програмата се предвиждат гаранции за заплатите, данъците, а така също и план за спасяване на авиокомпаниите.

 В Германия Ангела Меркел много бързо разпозна кризата и предупреди от самото начало, че вирусът може да инфектира 70% от гражданите на страната. Меркел успя да ограничи въздействието на пандемията благодарение на големият брой реанимационни легла и масовото тестиране на населението.

Списание Forbes оценява високо ефективността и бързината на Цай Инуън президент на Тайван, CNN ѝ приписва "един от най-добрите отговори" на кризата. Тя реализира 214 мерки за борба с епидемията, които стартираха още през януари.

Министър-председателката на Исландия Катрин Якобсдоуттир даде възможност на всичките граждани на страната да преминат безплатно тестване.  Отделните жени политици предприеха по-оригинални мерки. 34- годишната Санна Марин, един от най-младите лидери в света и министър-председател на Финландия призова инфлуенсърите да разпространят информация за пандемията. Министър-председателят на Норвегия Ерна Солберг организира пресконференция за деца. 

Образцовото антикризисно управление от страна на някои политически лидери - жени е достойно да влезе в историята, смята Le Figaro.

От своя страна  The Guardian внася нюанс в ситуацията и отбелязва: "Да си жена не означава автоматично да си човек, който се справя по-добре с пандемията. Това не винаги те прави по-добър лидер, подобно предположение засилва сексистката и безполезна идея за това, че жените по рождение са по-състрадателни и по-склонни към сътрудничество."

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес