Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Из руски медии: Радев призна Крим за руски, да го възнаградим с отстъпка от цената на газа

22 ноември 2021, 09:00 часа • 28867 прочитания

Българският президент Румен Радев заяви преди дни, че Крим де факто е руски. Думите му предизвикаха гневни реакции в Украйна и недоволство на Запад. Радев си имаше своите мотиви да отправи това изявление, но Русия от своя страна също има достатъчно основания да се отнася сдържано към него, пише expert.ru.

Парламентарните и президентските избори в България едва ли щяха да привлекат особено внимание навън, ако не беше този скандал, посочва изданието. По време на предизборния дебат миналата седмица действащият президент Румен Радев заяви, че Крим е руски. Освен това той призова за отмяна на санкциите на ЕС спрямо Русия. „Изключително важно е да има прагматизъм във външната политика. Санкциите срещу Русия изглеждат неефективни. Нуждаем се от прагматична политика спрямо Москва“, каза Радев. Реакцията, разбира се, не закъсня. От ЕС отговориха, че няма да коментират думите на Радев, но припомниха, че „европейската позиция за Крим е много ясна още от 2014 г. и оттогава многократно е препотвърждавана." От гледна точка на ЕС и неговите 27 държави членки, Крим е украинска територия, незаконно анексирана от Русия в нарушение на международното право.

Киев беше много по-малко дипломатичен и веднага привика българския посланик на килимчето, пише expert.ru. В изявлението на украинското външно министерство се посочва, че изказванията на българския президент са некоректни и недопустими и рязко се разминават с официалната позиция на София за подкрепа на суверенитета и териториалната цялост на Украйна.

Украински дипломати публикуваха реакцията на българския си колега. Според тях посланик Костадин Коджабашев е потвърдил „непоклатимата позиция на България в подкрепа на териториалната цялост на Украйна, включително на Крим като неразделна част от територията на страната“. Но те поискаха и лично Радев да опровергае думите си. И Радев направи следното уточнение: „Няма драма. Въпросът е абсолютно ясен. Анексията на Крим е нарушение на международното право, но, както казах снощи, има реалности в политиката и в момента Крим е руски“. А вицепрезидентът Илияна Йотова добави, че е необходимо да се възстановят руско-европейските срещи на високо ниво и там да се обсъждат всички спорни въпроси. Както и сериозно да се обсъди в рамките на ЕС необходимостта от по-нататъшно продължаване на санкциите срещу Русия (които автоматично се удължават на всеки шест месеца).

В Русия думите на Радев по разбираеми причини бяха посрещнати много емоционално и с голям ентусиазъм, продължава изданието. Медиите им посветиха огромен брой публикации. А мненията относно причините за изказването на българския президент се разделиха. Някои експерти смятат, че думите на Радев отразяват съжалението на България за пропуснатите възможности заради западната русофобия. Например за прекъсването на проекта "Южен поток". „Сега не Турция, а България щеше да бъде газов хъб на Балканите и щеше да печели много пари от това. Мисля, че България разбира това“, казва руският политически анализатор Богдан Безпалко. Но според експерта Вадим Трухачов това се разбира повече от обикновеното население и отделни политици като Радев, но не и от елита в страната, който е настроен много евроатлантически.

Възможно е българският президент просто да е искал да повиши рейтинга си и мобилизацията на електората. „За отношенията с Русия Радев подходи много хитро и прагматично и хем каза, че Крим към момента е руски и санкциите са контрапродуктивни, с което се хареса на русофилите, хем каза, че Русия в момента не е модел за следване, което икономически е вярно и се хареса на западно ориентираните“ - използван е цитат от коментар на Тодор Беленски за българското издание "Актуално".

Expert.ru задава въпроса какво може да спечели Русия от позицията на Радев и неговата победа на президентските избори? И посочва мнението на експерта Трухачов: „Президентът в България има малко правомощия. А правителство, което да е малко или много лоялно към нас, няма вече 12 години. Така че не си струва да храним илюзии. България е твърде бедна по европейските стандарти, за да си позволи да бъде проруска.“ Можем единствено да възнаградим г-н Радев за думите му с отстъпка от цената на газа, завършва изданието.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес