Близкоизточната радикална групировка "Ислямска държава" (ИД) може и да е загубила последната си „зона на териториален контрол“ миналия месец, но „План Б“ на джихадистите набира скорост, пише американското издание Washington Examiner.
Позовавайки се на анализ на Института за изследване на войната, Washington Examiner предупреждава, че „Ислямска държава“ постепенно набира сили.
Нова карта, подготвена от института, показва действията на джихадистите в три зони: малка „контролна зона“, където групировката все още упражнява някаква форма на физически или психологически натиск върху местното население,
Налице са и различни „зони за подкрепа“, в които няма значителни военни сили, които да я заплашват, и „зони на нападение“, където „Ислямска държава“ извършва офанзивни маневри.
В последните дни в Сирия ИД отново се появи и изби над 50 сирийски войници. Групировката също твърди, че е създала провинция в Централна Африка - "Централна африканска провинция". Преди броени дни Ислямска държава пое отговорност за първата си атака в Демократична република Конго.
Вчера пък организацията пое отговорност за атаката срещу афганистанското Министерство на комуникационните и информационни технологии в центъра на Кабул на 20 април.
В съботната сутрин нападатели, сред които и трима атентатори-камикадзе атакуваха правителствената сграда. При последвалата престрелка силите за сигурност успяха да ликвидират двама от нападателите. Над 2800 служителите на министерството, намиращи се в сградата, бяха евакуирани. По последни данни при атаката са загинали четирима цивилни и трима полицаи.
В страните-членки на ЕС от Близкия Изток са се върнали около 1 500 бойци на "Ислямска държава", които възнамеряват да продължат терористичната си дейност. Новината за джихадистите бе съобщена от директора на ФСБ Александър Бортников. Според шефа на руската служба за сигурност чуждестранните бойци остават главният инструмент на международните терористични структури. От общо 5 000 души, заминали по-рано да се бият за ИД, вече са се върнали 1 500.
По данните на ФСБ всички терористи преминават подготовка и обучение в ислямистки лагери, след което получават боен опит.След това те се завръщат в страните си или пък се установяват в други държави, където образуват спящи клетки.
Независимо от чувствителните загуби в Сирия и Ирак, "Ислямска държава", "Ал-Кайда" и свързаните с тух групи са успели да се реорганизират на мрежови принцип и представляват сериозна заплаха, заяви шефът на ФСБ.
Свързаните и автономни клетки се разпростират отвъд пределите на Близкия Изток в Европа, Централна и Югоизточна Азия. Големи джихадистки формирования се проникнали дълбоко и в африканския континент, включително и в Либия.