Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли как руската армия да спре HIMARS и дали американската система ще е достатъчна за украинска победа? (ВИДЕО)

14 юли 2022, 19:30 часа • 17930 прочитания

На 7 юли секретарят на Украинския съвет по национална сигурност Олексий Данилов заяви, че Украйна има вече 9 ракетни системи за залпов огън HIMARS.

Само за 8 дни украинската армия се похвали с взривени складове с руско оръжие в Донбас, Харковска и Херсонска област в 11 локации, като се счита, че всички те са поразени с HIMARS. Според публикация в Twitter на най-голямата украинска асоциация, набираща дарения за украинската армия пък, поразените обекти са общо 16.

Доставките на високоточни оръжия от Запада помагат на Украйна да забави руското нашествие, но количеството оръжия не е достатъчно и войниците се нуждаят от време, за да се адаптират към използването им. Това заяви високопоставен украински служител по сигурността.

Какви са предимствата на HIMARS

Руският информационен сайт "Медуза.ио"* коментира, че американската системата има три основни преимущества пред съветските системи за залпов огън, които в хода на бойните действия бяха използвани и от Русия, и от Украйна. ("Град", "Ураган" и "Смерч"):

Първо, стандартните ракети за HIMARS — GMLRS — имат GPS система за насочване, която ги прави много по-точни в сравнение със съветските ракети. Според някои експерти, възможната грешка е само до 5 метра от зададени координати. HIMARS може да поразява цели при по-малък разход от ракети, а така също може да поразява бетонни цели, докато "Ураган" покрива голяма площ с цели от жива сила и лека бронетехника. 

По-малкото количество ракети в залпа позволява на HIMARS да е по-лека, но по-добре бронирана, в сравнение със съветските РСЗО. Това я прави по-защитена, за унищожението ѝ е необходим близък удар от голям боеприпас, т.е. надеждно може да се порази само с високоточно оръжие. 

Ракетите се поставят в готови контейнери по шест броя във всеки, което позволява бързо (за минути) да се презареди системата. Съветските системи се презареждат по една ракета в продължение на десетки минути. Това влияе както на скорострелността на системата, така и на нейната защитеност от удари (HIMARS няма нужда да остава дълго на едно място за презареждане).

По ефективност за обсег на стрелбата (до 85 км), (калибър 227 мм) съответства на много по-тежката и по-малко мобилна РСЗО "Смерч" с калибър 300 мм и много превъзхожда "Ураган" (калибър 200–210 мм). При това точността на "Смерч" при обсег 70 км отстъпва на HIMARS - около 150 метра възможна грешка. Заради това и "Смерч" и "Ураган" използват касетъчни боеприпаси.

Проруска паника в Телеграм: Украйна вече има 9 ракетни системи HIMARS и взривява руски оръжейни складове (КАРТА + ВИДЕО)

Руснаците разработиха аналог на HIMARS (в габарити на "Смерч") — системата "Торнадо-С" с коректируеми ракети 9М544. Ракетата обаче използва инерционна система за насочване и едва ли има точност, близка до GMLRS ракетите, използвани от американската система. Освен това такива ракети в руската армия има малко, докато от GMLRS са произведени повече от 40 хил. броя.

В крайна сметка американските и съветските ракетни системи за залпов огън (РСЗО) предполагат различна тактика за използване. HIMARS може да се използва като аналог на оперативна-тактическа ракета с относително далечен обсег (макар и по-малко мощни, в сравнение с "Искандер"). Съветските могат да работят само с касетъчни боеприпаси по площади и "меки" цели.

Украинската армия има решаващо преимущество? 

До решаващото преимущество има още много време. Засега може да се каже, че украинското командване е получило силно оръжие във войната. Но не може да се каже как бомбардирането на складовете е повлияло на възможностите на руската армия: то съвпадна с времето за прегрупиране на силите, приключили операцията край Лисичанск.  Вероятно сега част от подразделенията (в това число и артилерийските) се прехвърлят в други направления и затова интензивността на използване на руската артилерия се понижи, явно не само заради недостатъчното снаряди и поразени складове.

Това, което със сигурност може да се каже е, че руската армия ще трябва да вложи много ресурси за лов на HIMARS и M270 и промяна на системата за логистика, при това без гаранция за успех.

Унищожаването на дори 20 (а точно толкова HIMARS и M270 ще бъдат доставени на Украйна до края на юли), добре защитени и мобилни РСЗО, които могат да стрелят, намирайки се на десетки километри от линията на фронта, е почти неизпълнима за руската армия задача. 

На артилерията ще е трудно да улучва такива цели заради тяхната мобилна и добра защитеност, а така също и поради факта, че те могат да действат от вътрешността на територията на противника, където ще е трудно да се води разузнаване и да се дават бързи насоки къде да се стреля. Ако украинските оператори на HIMARS не правят грешки, то унищожаването на техните системи от руската артилерия е малко вероятно.

С тази задача би могла да се справи авиацията, която има системи за установяване на наземни цели и която води почти непрекъснато наблюдение на местността. Но, както показва практиката на тази война, руската авиация не може да действа постоянно далече зад линията на фронта, тъй като се опасява от ПВО на противника. 

Може да се махнат складовете от зоната на действие на HIMARS т.е. да се отдалечат на 90 и повече километра от фронта, но това веднага ще влоши снабдяването на предните части. Работата е в това, че боеприпасите от Русия се доставят по ж.п. линия в зоната на бойните действия. На гарите в Южна и Източна Украйна те се разтоварват ръчно от войниците (руската армия няма специализирани кранове) и се разполагат на склад близо до гарата.  

От тези складове се товарят камиони, които доставят боеприпасите. Отново войници товарят боеприпасите и отново ръчно. Товаренето може да отнеме няколко часа. Още няколко часа са необходими колоните от камиони да преодолеят 50-60 км до фронта, няколко часа са необходими за разтоварване и обратен път. Камионите могат да направят само 2 курса на ден, ако разстоянието се увеличи до 90 км и повече ще е възможен само един курс. Руската армия не може да увеличи броя на камионите - те и до войната са били малко, а след загубите от февруари вероятно вече са дефицит. Според данните на украинската армия, към 14 юли са унищожени 2704 камиона-цистерни и военни камиона.

Но дори ефективността на логистиката на руската армия (а заедно с нея и мощността на артилерията) да се понижи, това не означава, че украинската армия ще може да спре руското настъпление и да освободи окупираните територии. Падането на темповете на развозването на снарядите дори в пъти няма да премахне напълно преимуществото на руската армия. РСЗО сами по себе си не могат да завладеят и удържат територии. Както написа генералът в оставка Мик Райън, HIMARS е само един от слоевете от военния потенциал, от който има нужда Украйна, за да победи във войната.  

Русия унищожи две американски ракетни системи HIMARS – да, но изглежда не (СНИМКИ и ВИДЕО)

* Meduza или "Медуза" е интернет издание, създадено от бившия главен редактор на Lenta.ru Галина Тимченко през 2014 година. Публикува материали на руски и на английски език. Редакцията е ситуирана в Рига, Латвия. На 23 април 2021 година "Медуза" е включена в списъка с чуждестранни агенти от руското правосъдно министерство. На 2 март 2022 година Роскомнадзор блокира сайта на изданието заради "целенасочено систематично публикуване на информационни материали, съдържащи лъжлива информация, относно същността на специалната военна операция на територията на Украйна..."

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес