Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Human Rights Watch посочи Китай като новата голяма заплаха за човешките права

15 януари 2020, 18:00 часа • 3311 прочитания

Китай използва своите икономически и дипломатически сили, за да извършва "най-интензивното нападение" на глобалната система за защита на правата на човека, заяви една от водещите правозащитни организации в света - Human Rights Watch.

Заключението е в годишния доклад на правозащитната организация, разпространен публично в Ню Йорк, след като на изпълнителният директор на организацията Кенет Рот беше забранено да влезе в Хонконг, за да го представи и там, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.

Организацията обвинява правителството на президента Си Дзинпин в съблюдаване на "най-бруталното и всеобхватно потисничество, на което Китай е свидетел от десетилетия", включително изграждането на "кошмарна система за надзор" в провинция Синдзян. Пекин "значително е увеличил" усилията за подкопаване на международните институции, създадени в средата на XX век за защита на правата на човека, твърди Human Rights Watch.

Докладът обвинява Китай, че "многократно заплашва други държави-членки на Организацията на обединените нации, за да защити имиджа си и да отклони дискусията за злоупотребите му". В него се казва, че натискът е достигнал дори до генералния секретар Гутериш, като отбелязва, че той не желае публично да поиска прекратяване на задържането на мюсюлманите в Синдзян.

В доклада се казва също, че Китай, който има постоянно място в Съвета за сигурност на ООН, рутинно блокира инициативи в Съвета за правата на човека на световния орган.

"Пекин отдавна потиска местните критици. Сега китайското правителство се опитва да разшири тази цензура и върху останалия свят", казва Рот в доклада от 652 страници.

"Ако не бъдат оспорвани, действията на Пекин предвещават мрачно бъдеще, в което никой не е извън обсега на китайските цензори, а международна система за правата на човека ще е толкова отслабена, че вече няма да служи за проверка на правителствената репресия", добави Рот.

Рот трябваше да даде пресконференция тази седмица в полуавтономния Хонконг, който е разтърсван от почти седем месеца протести, в най-голямата политическа криза в Китай от десетилетия. 64-годишният правозащитник, обаче, беше върнат обратно от властите на летището в града без да бъде допуснат в Хонконг.

Всичко за случващото се в Хонконг научете в тези материали!

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес