Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Голанските възвишения - борба за петрол и още нещо

25 март 2019, 16:00 часа • 13839 прочитания

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви че Анкара ще предложи казусът с Голанските възвишения да бъде обсъден в ООН, предаде МИА.

Изявлението на американският президент Доналд Тръмп за признаването на суверенитета на Израел на Голанските възвишения бе обявено за "подарък" за израелския премиер Бенямин Нетаняху преди изборите на 9 април.

В обръщението си към Организацията за ислямско сътрудничество (ОИС) Ердоган подчертава, че окупацията на Голанските възвишения не трябва да се легализира.

Израел откъсна Голанските възвишения на Сирия по време на шестдневната война през 1967 г., а през 1981 г. анексира района. В резолюцията 497 на Съвета за сигурност на ООН, приета след анексирането, Израел се нарича "окупационна сила", а опитите на Тел Авив "да наложи законите си, юрисдикцията и управлението на окупираните сирийски Голански възвишения е "безсмислено и без международноправен ефект “.

Шестдневната война, известна още като арабско-израелската война, се води между Израел от една страна и Египет, Йордания и Сирия от друга. В края на войната Израел поставя под свой контрол Ивицата Газа, Синайския полуостров, Западния бряг и Голанските възвишения.

Голанските възвишения са едни от най-плодородните земи в района, почвата е изключително богата на минерали, заради вулканичния й произход.

Те са един от най-важните източници на питейна вода. Преди 1967-а година от Голанските възвишения, Сирия си набавяше 1/3 от прясната вода в страната, а сега същото се отнася и за Израел.

Вероятно най-важният аспект е откриването на петрол в територията. През 2013 г. израелското правителство даде лиценз на експлоатация на Genie Energy. Единствената легална международна пречка бе, че според ООН и международното право Голанските възвишения са окупирана сирийска територия. Затова САЩ започна този процес да натиска съюзниците си и за пръв път гласува срещу резолюцията на ООН, която осъжда окупацията на възвишенията.

Genie Energy e американско-израелска компания, с много влиятелни личности в борда им, включително Дик Чейни, Рупърт Мърдок и Джеймс Уозли.

Като предтекст за промяната на позицията на САЩ, тогавашният представител на САЩ към ООН, Ники Хейли изтъкна, Асад е използвал химическо оръжие и е загубил международното доверие. Докладвалите за предполагаемите химически атаки "бели каски" впоследствие бяха уличени във фалшификации на химически атаки и освен това сами произвеждат химически оръжия. Друг факт от важно значение е изтеглянето на въпросните "бели каски" именно в Израел.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес