Президентът Джо Байдън обеща „да продължи да предоставя на Украйна необходимата подкрепа, за да се защити“ след последните руски атаки. Според Newsweek обаче остава неизвестно как ще изглежда тази подкрепа от военна гледна точка.
Байдън съобщи на украинския президент Володимир Зеленски в понеделник (10 октомври), без да е конкретен, че системите за противовъздушна отбрана ще бъдат част от такава помощ.
До сега САЩ са предоставили на Украйна високомобилни артилерийски ракетни системи (HIMARS) и „стингъри”, като се планира да изпратят и модерни ракетни системи земя-въздух (NASAMS).
Габриела Ивелис Роза Ернандес, научен сътрудник в Асоциацията за контрол на въоръженията, каза пред Newsweek, че правителството на САЩ е следвало политика, основана на предоставянето на Украйна на оръжия, които „са подходящи за настоящата битка“.
"Украйна отдавна търси системи за противовъздушна отбрана, за да се предпази от руски ракетни удари", каза Ернандес. „На теория Украйна може да използва много по-напреднали системи, като системата „Пейтриът“ или „Железен купол“, за да прехваща ракети. Съюзниците от НАТО също биха могли да се опитат да предоставят повече противовъздушни системи С-300, както направиха в първоначалните фази на конфликта, защото украинците вече знаят как да използват и поддържат тези системи."
Високопоставен служител на Белия дом заяви пред CNN, че САЩ ще продължат снабдяването на Украйна със системи за противовъздушна отбрана с малък и далечен обсег, като отново не даде подробности.
През август Байдън обяви 8 нови NASAMS като част от нов пакет за подпомагане на сигурността. Те все още не са изпратени — първите два от осемте се очаква да бъдат доставени до ноември.
Според Ернандес, има различни променливи фактори, които влияят върху видовете системи, които САЩ избират да осигурят на Украйна, добавяйки, че предоставянето на NASAMS попада в нова фаза на американската помощ за сигурността на Украйна - такава, която включва по-малки системи, защото са по-лесни за употреба и поддръжка.
Джордан Коен, политически анализатор в Cato Institute, уточни пред Newsweek, че преди да бъдат предоставени като украинска помощ, NASAMS и други отбранителни системи трябва да бъдат сключени договори и след това построени.
„Процесът на продажба на повечето оръжия обикновено отнемат години, за да бъдат доставени, понякога 5 или повече“, каза Коен. „Причината, поради която оръжията бяха предоставени толкова бързо в Украйна, е, че голяма част от тях бяха извадени от съществуващите запаси за отбрана. Двете системи NASAMS, които се очаква да бъдат доставени, са само две от осемте. За останалите 6 ще са необходими години за разработване и доставяне."
В момента системите NASAMS са собственост на 12 държави: САЩ, Норвегия, Финландия, Испания, Холандия, Оман, Литва, Индонезия, Австралия, Катар, Унгария и една неразкрита държава.
В Украйна има две ситуации, според Джон Ерат, старши политически директор в Центъра за контрол и неразпространение на оръжията.
Eрат сподели пред Newsweek, че има действителен конфликт на земята, където HIMARS са се оказали много ефективни при поразяване на ключови руски цели. Но от руска гледна точка страната е предприела поредица от атаки срещу украинската инфраструктура и нещата изглеждат по друг начин.
„Руснаците искат да илюстрират, че възможностите за придобиване на повече земя ще станат по-високи с идването на повече резервисти, че последствията ще са по-тежки, като отправят повече ядрени заплахи и като обявяват анексиране. Те повишават залозите, ако Украйна отвоюва повече територия, каза Ерат.
Джордан Коен на свой ред уточни, че САЩ и НАТО "са в затруднено положение" при решаването на това какво може и трябва да бъде изпратено в Украйна.
Системите за противоракетна отбрана за защита на земята, която Украйна пое под контрол, биха били добър начин да се спрат руските бомбардировки, каза той, но този процес отнема много време.
„Старата поговорка, че е по-лесно да завземеш земя, отколкото да я задържиш, звучи много вярно в момента, особено поради зависимостта на Украйна от военната помощ на Запада“, споделя Коен.
Превод: Ганчо Каменарски