Германия е във фокуса на вниманието с икономическата си мощ и водеща роля в Европейския съюз. Страната обаче се намира в незавидна позиция по отношение на геополитическото си положение.
Въпросът за наследник на политиките на Ангела Меркел като канцлер на Германия стана по-непредсказуем от всякога, след като нейното протеже Аннегрет Крамп-Каренбауер развя белия байряк като лидер на дясноцентристката партия ХДС.
Агенция Франс Прес разсъждава върху четири възможни кандидатури за канцлер от консервативния блок на ХДС/ХСС на Меркел.
Дали някой от тях може да промени политическия курс на Германия предстои да разберем. Ето и погледът на AFP.
Отмъстителят: Фридрик Мерц
64-годишният Фридрик Мерц така и не прости на Меркел, че го изгони като ръководител на групата на депутатите от партията в Бундестага през 2002 г. Той беше победен при гласуването за партиен лидер от предпочитания наследник на Меркел, Крамп-Каренбауер през декември 2018 г.
Мерц обяви този месец, че напуска работата си в надзорния съвет на германския филиал на инвестиционната компания „BlackRock“, за да се посвети на политиката и да помогне на ХДС да се „обнови“.
Предпочитан от най-консервативните членове на ХДС, Мерц иска да обърне внимание на избирателите, изгубени от антиислямската, антиимигрантата Алтернатива за Германия.
Компромисът: Армин Лашет
Регионален премиер на най-населената част в Германия, Северен Рейн-Вестфалия, 58-годишният Армин Лашет може да се изяви като кандидат на компромиса.
Политически ветеран в националния парламент и в Европейския парламент, както и като министър на семейната политика в първото правителство на Меркел, Лашет често подкрепяше умерения й курс. Той спечели похвали за твърдата си позиция срещу престъпните банди в държавата, а либералните му нагласи го правят приемлив за лявоцентристкия коалиционен партньор на Меркел - Социалдемократическата партия (СДП).
„Анти-Меркел“: Йенс Шпан
Само на 39 години най-младият потенциален кандидат, амбициозният и открит гей, министърът на здравеопазването Йенс Шпан се възприема от мнозина като "анти-Меркел". Силно критичен към решението на Меркел да отвори вратата за приток на търсещи убежище мигранти през 2015 г. той е харесван от по-дясната фракция на ХДС.
"Шпан би представлявал ново начало", заяви консервативният всекидневник „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ , виждайки в него "смел партиен лидер" и "мощен" възможен канцлер.
Малко възможен: Маркус Зьодер
53-годишният лидер на баварското крило на партията на Меркел се разглежда като малко възможен - и може дори да не иска да излезе на ринга.
Дългогодишен защитник на традиционните християнски ценности като премиер на Бавария, Зьодер през последните месеци се опита да смекчи имиджа си като призова за по-голяма защита на климата. Той недвусмислено осъди фиаското миналата седмица в Тюрингия, където регионалните депутати от ХДС нарушиха табуто, гласувайки за същия лагер като крайнодясната АзГ.