Днес, 16 юли, предстои срещата между американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин. И в Германия внимателно ще следят хода на разговорите. Германците се вълнуват от три въпроса: бъдещето на НАТО, статутът на Крим и съдбата на "Северен поток 2".
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Интересен факт е, че представителят на федералното правителство на Германия за сътрудничеството между руското и германското общество Дирк Визе отказа коментар за срещата Тръмп - Путин. В същото време той, както и много други германски политици и експерти, ще следи много внимателно какво ще се случи в Хелзинки.
През последните месеци Германия многократно беше обект на нападки от страна на Тръмп. На този фон най-малките признаци, че американският лидер е успял да постигне взаимно разбирателство със своя руски колега могат още по-силно да опънат нервите на официален Берлин.
Тръмп иска Германия да увеличи разходите за отбрана
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Членството на Германия в НАТО е крайъгълен камък на политиката на Берлин в областта на сигурността. По тази причина пренебрежителните изказвания на Тръмп за Северноатлантическия алианс и критиката по адрес на германските власти за недостатъчните, според него, разходи за отбрана предизвикват тревога в Берлин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
В Германия подозират, че времето за срещата на Тръмп с Путин – само няколко дни след провелата се среща на върха на НАТО (11-12 юли) – не е избрано случайно. "Това е опит да се провокира ЕС", заяви германският политолог Щефан Майстер в интервю за вестник „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“. "Основният въпрос се състои в това доколко благонадежден ще се окаже американският президент и ще даде ли на Путин някакви обещания без тяхното предварително съгласуване с партньорите от НАТО", уточнява експертът.
Тръмп многократно е намеквал, че е готов да съкрати американското военно присъствие в Европа. Така стопанинът на Белия дом се опитва да окаже натиск върху членовете на НАТО и да ги принуди да отделят повече пари за отбрана. Както отбелязва директорът на берлинския Център за източноевропейски и международни изследвания Гвендолин Засе това е спомогнало за охлаждането на отношенията между ЕС и САЩ. Германците искат по време на преговорите с Путин Тръмп да влезе в ролята на представител на страната, заемаща лидерска позиция в НАТО, а не в качеството на свободен агент.
"Остава да се надяваме, че на срещата на върха на НАТО съюзниците на Тръмп са очертали границата, която той не трябва да пристъпва в своите отношения с Русия", заяви в интервю за Deutsche Welle експертът на ПГ на "Зелените" по Източна Европа Ребека Хармс. Путин води "дългосрочна агресивна и антиевропейска политика", опитвайки се да вбие клин между Вашингтон и неговите европейски партньори, смята Хармс.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Сходно мнение споделя и политологът Щефан Майстер. Според него продължаващото отслабване на трансатлантическите връзки отговаря на интересите на Кремъл. "Москва иска да сключи сделка със Запада и да играе нова роля в осигуряването на европейската безопасност. Кремъл има интерес Америка да се дистанцира от Европа". Берлин се страхува от такъв сценарий на развитие на събитията.
Тръмп за принадлежността на Крим: Това е "интересен" въпрос
Един от ключовите показатели колко далеч ще бъде готов да отиде Тръмп е въпросът за признаването на Крим като част от Русия. Докато Германия е заела ясна позиция, осъждайки присъединяването на полуострова към Руската Федерация, американският президент до момента е направил противоречиви изказвания по тази тема. Например, на 12 юли по време на срещата на НАТО в Брюксел Тръмп нарече въпроса за статута на Крим "интересен". В случай че Тръмп направи отстъпки на Путин, в Германия и останалите страни от ЕС ще оценят неговите действия като предателство.
"Ако президентът Тръмп – а на фона на неговите изявления именно от това трябва да се страхуваме – признае Крим като част от Русия, то той ще предаде не само правата на Украйна, но и сигурността и суверенитета на европейските страни", заяви Ребека Хармс. Тя е подкрепена от директора на ZoiS Гвендолин Засе. "ЕС никога няма да приеме подобна сделка. В същото време това ще стане победа за Путин, защото той ще успее да докаже, че единството на Запада е само илюзия", резюмира експертът.
"Северен поток 2" - лична работа на Германия или заплаха за безопасността на ЕС?
Още един въпрос, представляващ интерес за германците, е строителството на газопровода "Северен поток 2", който ще свърже директно Русия и Германия. Заради тази сделка Доналд Тръмп нарече ФРГ "заложница" на Русия и изрази мнението, че "Германия се намира под пълния контрол" на Москва. При това съществува предположението, че Вашингтон би желал да увеличи доставките на собствен природен газ за Германия.
В същото време има и мнение, че със своето поведение Тръмп по-скоро се опитва да демонстрира, че не се намира в тесни отношения с Кремъл. В САЩ, както и преди смятат, че Русия му е помогнала да победи на президентските избори през 2016 година. "Той критикува Русия от тактически съображения, защото американците го обвиняват в сговор с Путин", заяви в интервю за Reuters директорът на Германското дружество за външна политика Даниела Шварцер.
Междувременно някои хора в Германия частично споделят позицията на Тръмп. "Такива индивидуални проекти, като "Северен поток 2", се осъществяват въпреки всеобщите усилия за осигуряване на безопасността, защото тръбопроводът е стратегически проект, насочен към усилването на влиянието на Кремъл", констатира Ребека Хармс. Би било интересно да се наблюдава как Тръмп, който направи на пух и прах Германия, ще коментира тази тема на срещата с Путин.
Автор: Чейз Джеферсън, Deutsche Welle; Превод: БГНЕС