Приятел или враг ни е изкуственият интелект? Може ли сега да ни помага, а след години да отнеме професията ни? Ще стане ли много по-умен от нас и колко е опасен? По тези въпроси разсъждаваме в Студио Actualno с д-р Антоан Шотаров - предприемач и преподавател в УНСС, който пише книга за новата еволюционна стъпка в развитието на обществото през призмата на AI.
"По-важният въпрос е дали има значение нашето субективно мнение – не, няма. Трябва да решим дали искаме да сме част от тази трансформация, или да останем встрани. Това няма как да се спре. Трябва да се научим да го използваме, независимо какви са чувствата ни към ИИ. В дългосрочен мащаб възможностите му са неограничени", казва той.
Още: Международен доклад предупреди за загубата на контрол върху ИИ
Снимка: iStock
8 на 100 души остават без работа след години? Има и по-лош сценарий
"Една от най-големите и стари американски банки „Голдман Сакс“ още преди 2 години каза, че до 5 години 300 милиона работни позиции в света ще изчезнат заради ИИ. В света в момента работещите хора са малко над 3 милиарда, т.е. 300 млн. е около 10%. Новите позиции ще са 60 милиона, създадени в същия период, т.е. нетна загуба от 240 милиона, което прави около 8%. Осем на сто души ще останат без работа заради изкуствения интелект", изчислява той. "Това може да не ни се струва прекалено лошо, но ако използваме анализа на ОИСР – тя говори за 25% до пет години. Изведнъж става всеки четвърти".
Д-р Шотаров дава пример с индустриалните революции, които са заменяли човешкия труд по един или друг начин, но разликата е, че това се е случвало в продължение на десетки години - в случая на ИИ става дума за месеци. "Човек иска ли, като е дал 15-20-40 години от живота си, да осъзнае, че има едно нещо, което е машина и може повече от него сега, веднага? Човек не иска да е изгубил живота си и аз го разбирам. Но трябва да премахнем емоцията и да вкараме логиката. Моето лично убеждение е, че след не повече от 5 години по света – в България може да е 7 или 10 години – професиите, които съществуват към днешна дата, на 70-90% ще са автоматизирани от ИИ. Много от тях ще са изчезнали вече", прогнозира преподавателят.
"ИИ ще стане много по-умен от нас"
"Изведнъж ИИ дойде и първо завзе висококвалифицирания труд. Той не взема човека, който ще ви лепи плочките в банята, нали? Обаче ако сме достатъчно разумни, трябва да осъзнаем, че след 10-15 години тези масови роботи, които ще се произведат, ще могат и картофи да сеят и копаят, и плочки да лепят – 24/7, без да са в болничен, без да искат заплата", коментира той как вижда бъдещето.
Снимка: Actualno.com
"Има една мерна единица за броя операции, които мозъкът ни извършва за 1 секунда - петафлоп. Смята се, че един човек с нормални възможности е между 1 и 10 петафлопа. Гениите правят 30 до 50. ИИ сега е на ниво 10-20. В следващите години се очаква да е на ниво 50 и след това в геометрична прогресия към неограничено", каза той и даде прогноза след колко години ще се случи.
Опасността от DeepSeek и изкуственият интелект като оръжие
Той коментира и китайското приложение за изкуствен интелект DeepSeek, което създаде трус на пазара и стопи богатството на основателите на американските технологични гиганти. Според него не е ясно къде отиват данните ни, събирани от DeepSeek, за разлика от европейските приложения, за които има някакъв вид контрол.
"Има много различни начини, по които могат тези данни да се използват срещу нас. Най-крайният случай е животът на човека, смъртта. Ако знаят всичко за вас, може ли да нагласят така отговорите на чата, че да тласнат към самоубийства? Може", коментира предприемачът и посочи като пример дори ChatGPT.
Още: „Дълбоко изследване“: Нов инструмент за ChatGPT
"Все повече изкуственият интелект ще се използва и за оръжие – дали за хакване на системи, дали за хакване на вашия личен профил, дали за манипулиране", прогнозира д-р Шотаров.
Гледайте още много любопитни подробности в разговора.
Водещ: Мирослав Димитров