Очаква се търсенето на природен газ да се увеличи, особено в дългосрочен план. Той е по-чист, по ефективен и по-евтин от петрола. Цената за отоплението на средностатистическа американска къща е три пъти по-висока при употребата на петрол в сравнение с отоплението на газ.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Европа е пристрастена към газ, консумирайки 447 млрд. кубични метра през 2016 г. (6% годишно увеличение на потреблението) и Русия, нейният най-голям доставчик по установени тръбопроводи, засища една трета от европейското търсене. Сега тя планира да построи нов тръбопровод ("Северен поток-2") от Русия към Германия, за да допълни съществуващата мрежа и да осигури непрекъснати доставки, след като бъдещото търсене само ще нараства.
Но Европа не е доволна от този план (особено Източна Европа). Тя е задължена да спазва стриктно и да следва американските антируски политики, които целят да отслабят Русия икономически и военно и да намалят нейната голяма геополитическа роля. Следователно страните членки на ЕС не само че сляпо приложиха санкциите на САЩ срещу Русия в ущърб на собствените си икономики, но също така изложиха собствените си граждани на опасността от пълно унищожение, разполагайки американски ядрени ракети и армии, насочени срещу Русия. Така ЕС послушно пресече линията и в течение на години поставяше препятствия пред проектите за газопроводи. Или съществуващите европейски закони бяха тълкувани негативно, или бяха оповестявани нови неблагоприятни закони и регулации.
Но сега, последната сламка изглежда, че ще строши гръбнака на камилата. Избирането на Доналд Тръмп за президента на САЩ изкараха човек, чиито искания към ЕС не са просто прекомерни, но и се представят по груб начин. И от горе на всичко, САЩ изведнъж се промениха от щедър водач, който винаги плаща сметката, в броящ стотинки скъперник, искащ икономически болен ЕС да плаща милиарди повече за НАТО и за собствената си отбрана. Тръмп също успя да удари по най-болезнената точка, критикувайки Германия за нейния прекомерен износ към САЩ с минимален балансиращ внос, обвинявайки я, че изостря проблемите в американския търговски и платежен баланс.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Последната сламка бе миналата седмица, когато сенатът на САЩ прие с голямо мнозинство (98 срещу два гласа) нов набор санкции, срещу Русия, които ще накажат всяка компания, участваща в изграждането на новия руски газопровод, или предоставяща финансови услуги за него. Този закон е най-вече насочен срещу германските и европейските компании и въпреки, че е временно спрян заради допуснати процедурни грешки от страна на Конгреса, той най-вероятно ще бъде преработен и приет.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Изчислената стойност на "Северен Поток-2"е 8-9 млрд. долара, и това е съблазнително дори и за богатите държави. Германия и Австрия веднага реагираха остро и това е първия път през последните 70 години (краят на Втората световна война) отговориха, заплашвайки с ответни санкции, намеквайки, че те ще отговарят със санкции срещу САЩ. Те също обвиниха САЩ, че използват политиката, за да прокарат икономическите си интереси и да накарат ЕС да купува по-скъпия американски втечнен газ. Поуката тук изглежда, че е: "Прави каквото си искаш, но стой далеч от джоба".
Що се отнася до Русия, тя продължава да напредва с проекта и не се притеснява относно частта със строежа, понеже има предостатъчно специализирани компании-подизпълнители, готови да направят първа копка в кратки срокове. Тя също така е реструктурирала финансирането на проекта към част самофинансиране и част финансиране от китайски банки, с които в момента общува.
Русия не се спира до тук, а отива дори по-надалеч и проведе преговори в края на годината с турското правителство за изграждането на газопровода "Турски поток", за да транспортира газ от себе си към Турция. След засищането на турското търсене, излишният газ ще бъде пренесен по тръби към Южна Европа с примамливи такси за транзит за Турция. Работата по този проект започна наскоро, при това едва седем месеца след подписването на договора.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Но къде са всичките други производители на газ? Къде са американските амбиции продажбите на руски газ да се свият и да се заменят с арабски, американски и дори ирански доставки? Къде са проектите за газопроводи през Ирак, Сирия и Ливан до Средиземно море, а от там до Европа? Все още ли са възможни? Все още ли са валидни? Ще има ли причини и оправдания за продължаването на настоящите конфликти, или ще се създават нови? Или пък САЩ ще издадат нови санкции срещу всеки дръзнал да употребява руски газ навсякъде по света?
Авторът Маруан Саламах е кувейтски икономически консултант.
Global Research