Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Financial Times: България проявява разум, запазвайки ядрената енергетика

27 юни 2018, 12:10 часа • 2456 прочитания

Критиката срещу българското предложение за съживяването на проекта за АЕЦ „Белене“ игнорира спешната нужда на страната да разнообрази енергийните си източници и да намали зависимостта си към въглищата. Това пише за издание Financial Times Тимъти Йео, бивш депутат в британския парламент от Консервативната партия и настоящ директор на организацията New Nuclear Watch Europe. Според Йео, цитиран от агенция "Фокус", разчитането на силно замърсяващи форми на енергетика е неустойчиво, а момента цените на въглеводородите в Европа се покачват рязко след закъснялата реформа на системата на ЕС за търговия с емисии.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Целите на ЕС за емисиите стават все по-строги и все повече страни членки премахват въглищата от енергийните си системи, затова и Европейската комисия трябва да приветства българското решение. Но електричеството от въглища все пак трябва да се замени. Използването на повече газ единствено може да доведе до частично намаляване на емисиите и ще засили зависимостта на страната от вносен руски газ. Възобновяемите източници могат да компенсират част от недостига на енергия, но докато няма достъпно, гъвкаво, мащабно и дългосрочно съхранение на електрическата енергия, нито една съвременна икономика не може да разчита единствено на неравномерни източници на електричество. Запазването на ядрената енергетика като важна част от българския енергиен микс затова е и разумно и съвпадащо с европейската политика решение.

При това е погрешно да се смята, че АЕЦ „Белене“ задължително ще получава гориво от Русия. Няма никакви проблеми по отношение на тази зависимост. Построен в Русия, ядрен реактор в Украйна в момента купува половината си гориво от дъщерна компания на „Уестингхаус“ в Швеция.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Превключването от въглен на атом подобрява сигурността и устойчивостта и на европейските и на българските енергийни запаси. С руски и китайски компании готови на бизнес с България, нейният министър-председател Бойко Борисов има силна ръка за разиграване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес