Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Евростат: Възрастните, които работят, се увеличават

12 ноември 2019, 07:30 часа • 4517 прочитания

Работещите хора в по-високата възрастова група - между 55 и 64 години, вече са повече, отколкото средно е нивото за всички възрастови групи в ЕС. Това сочат данните на Евростат за 2018 година.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Миналата година цели 65% от мъжете при по-възрастните са работели, докато при жените нивото е 52%. За сравнение, средно в ЕС във всички възрастови групи 60% от мъжете са били заети, докато при жените заетостта е била под 50% - 48 на сто.

Оказва се, че за 15 година (2003 - 2018 година) все повече по-възрастни хора почват да работят навсякъде в ЕС, като единственото изключение е Гърция. В България и Словения увеличението е двойно в този период, а в Словакия - 2,2 пъти, сочат данните на Евростат.

През 2018 година равнището на заетост сред хората на възраст 55 до 64 година е било над 70% в Швеция, Германия и Дания, а в седем страни е под 50%. В България процентът е от по-високите - над 60 на сто, което е над средното ниво - 59%.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Един от начините да се повиши финансовата стабилност на старини е да се работи по-дълго. Възрастните хора, които отлагат пенсионирането си, печелят повече пари, трупат допълнителни пенсионни права и евентуално могат да спестят повече или да насочат средства към частни пенсионни планове, посочва Евростат.

Все по-голям дял от населението на ЕС на възраст между 65 и 74 години също продължава да работи. През 2018 година над една четвърт (26%) от тази възрастова група в Естония работи. В Румъния, Литва, Португалия, Великобритания, Ирландия, Швеция и Латвия над 15% от хората на възраст 65-74 години са работили миналата година.

Интересен аспект от доклада е, че в България средната продължителност на трудовия живот е 33,1 години, което е четвъртият най-слаб резултат в ЕС. Швеция е номер едно, с 41,9 години трудов живот.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес