Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейското бъдеще - с дъх на революция, белязана от неориентираност

09 юли 2020, 17:00 часа • 2898 прочитания

Откакто честотата на заразата с коронавирус започна да нараства в някои европейски страни, потенциалът за граждански вълнения и политически трусове се увеличи, тъй като търпението се изчерпва.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

В последните два дни сръбската столица Белград е свидетел на жестоки сблъсъци - хиляди протестиращи, вбесени от повторното налагане на някои мерки за блокиране, влязоха в ожесточени битки с полицейските части, искайки оставката на управляващите и то буквално два дни след като тези управляващи се върнаха на власт, официално с над 60% подкрепа. А правителствата по целия европейски континент са изправени пред пробуждащи се за битки граждани по собствените им улици.

Сърбия премина от едно от най-строгите заключвания в Европа до почти пълно отваряне на страната в началото на май, но скокът в потвърдените случаи предизвика повторно въвеждане на комендантски час през уикенда. Сръбският президент Александър Вучич нарече ситуацията с вируса в Белград "тревожна" и "критична", като болниците в града наближават запълване на капацитета си. В безредиците в Белград и крайнодесни, и крайнолеви протестиращи се биха с полицията.

Още преди пандемията, Европа беше в хватка на нарастващ граждански гняв, а повечето партии бяха разтърсени от популистки вълнения, които промениха политиката на континента. Но пандемията направи мнозина на континента още по-гневни, подтикна към протести, допълнително поляризира политиката и доведе до дълготрайно политическо и социално напрежение.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

"В ранните етапи на кризата политиката спря и общественото мнение се изгуби зад действията на националните правителства. Гражданите бяха изпратени във вътрешно изгнание в собствените си домове, много от тях бяха парализирани от страх и несигурност", отбелязва доклад на Европейския съвет за външни отношения миналия месец.

Но с хора на ръба на нервна криза, нарастваща безработица и икономически трудности, настроението в някои големи градове се влошава.

Лондон, Париж, Брюксел и Щутгарт - всички бяха символ на безредици през последните седмици. Безброй неща предизвикаха хората - от борба за расова справедливост до гняв от ограниченията заради заразата. Някои от тях бяха предизвикани от всеобща ярост и безсилие без изразени политически искания. В Щутгарт миналия месец стотици започнаха бунтове и разграбиха магазини, след като полицията арестува заподозрян наркотрафикант. В Лондон усилията на полицията за ограничаване на нелегалните съседски партита доведоха до сблъсъци.

И настроението вероятно ще се влоши, страхуват се някои наблюдатели. Предвижда се икономическите трудности в Европа да са по-големи, отколкото се очакваше преди. Европейската комисия предупреди, че ЕС ще изпадне в по-дълбока рецесия тази година и ще отнеме повече време, за да се възстанови от коронавирусната криза, отколкото се очакваше по-рано. А новата прогноза дори не включва възможна втора вълна от инфекции, които биха предизвикали допълнителни мерки за блокиране и ще доведат до още по-големи икономически сътресения. Според различни оценки, са възможни икономически мотивирани дълготрайни антиправителствени протести в цяла Европа, ако икономическото възстановяване е бавно и неравномерно.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Миналия месец Институтът за икономика и мир, глобален мозъчен тръст, който публикува годишен глобален индекс за мир, предупреди, че Европа вероятно ще стане свидетел на нарастващи граждански вълнения заради въздействието на коронавируса.

"В Европа се очаква нарастване на политическата нестабилност, а бунтовете и масовите стачки ще се увеличат", отбелязват изследователите на института. "Вероятно е икономическото въздействие на COVID-19 да увеличи напрежението чрез увеличаване на безработицата, разширяване на неравенството и влошаване на условията на труд - създавайки отчуждение от политическата система и увеличаване на гражданските вълнения", заяви Стив Килелеа, основател на института.

Други анализатори предупреждават за вероятността от задълбочаваща се поляризация поради коронавируса.

"Вече установеният конфликт между по-националистическата и протекционистка десница и по-социалистическите и "прогресивни" леви изглежда вероятно ще се изостри", писа наскоро главният анализатор на Financial Times Мартин Уолф.

Всичко това допринася за увеличаване на политическия риск на целия континент. "Компаниите, институциите и домакинствата са принудени да функционират в политическа атмосфера, която става все по-трудна и по-трудна за овладяване", според изследователи от "Стратфор".

Още: "Прескочихме със засилка границата от 200 случая на COVID-19 за ден, в САЩ има почти 62 000 за ден"

Автор: Джейми Детмер за "Гласът на Америка"; Превод: БГНЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес