Отказът на Унгария и Полша да следват принципите на върховенството на закона и неспособността на ръководството на Европейския съюз да ги принуди да се съобразят с основните принципи на членство в Блока отново вкарват Европа в задънена улица и я водят до разцепление, коментират в редакцията на френския национален ежедневник Le Monde, цитиран от Агенция "Фокус".
Досега всички опити на либералите да се противопоставят на авторитарните лидери само са допринесли за укрепването на националистическите идеи на континента и скоро те могат да проникнат в самото сърце на страните-основателки на ЕС, предупреждава вестникът.
На 21 юли 2020 г., след маратонската среща на върха, европейските лидери се почувстваха уморени, но щастливи: за първи път Блокът успя да постигне съгласие по бюджет от 1 074 млрд. евро, който обедини „алчните“ северняци, „безгрижните“ южняци и „амбициозния“ Брюксел и в допълнение разработиха план за стимулиране на икономиката в размер на 750 млрд. евро, припомня изданието.
В същото време лидерите на Източна Европа, предимно Унгария и Полша, заявиха, че в документите има „неяснота“ по отношение на изискванията за върховенство на закона, която според тях може лесно да бъде заобиколена, докато други европейски лидери твърдят точно обратното.
Всичко това доведе наблюдателите до заключението, че одобреният текст е „един от онези абсурдни компромиси, които са отворени за всяко тълкуване“. По-късно Европейският парламент изясни ситуацията: наистина ще бъде създаден „механизъм“, който да свързва плащането на средства от различни фондове със зачитането на свободите на съдебната система, медиите, опозицията и гражданите.
Четири месеца по-късно Европа отново е в безизходица и разцепление: необходимо е да се преговаря отново, тъй като поне двама лидери продължават да отказват да им налагат очевидното, посочва вестникът. Става въпрос за гарантиране, че техните правителства се съобразяват с член 2 от Договора за Европейския съюз, който гласи, че „Съюзът се основава на ценностите на зачитането на човешкото достойнство, свободата, демокрацията, равенството, върховенството на закона и зачитането на правата на човека, включително правата на лицата, принадлежащи към малцинствата ".
През годините унгарският и полският „режим“ никога не са спирали да осъждат „фарса“ и „конспирациите“ на Европейската комисия, що се отнася до призоваването им към демократичен ред, припомнят от редакцията.
При липсата на необходимите инструменти обаче Европейската комисия се провали, тъй като изисква единодушно решение за наказване на излязлата от рамки държава. По този начин е достатъчно страната да намери един-единствен съюзник, който да блокира този процес, обяснява вестникът.
Що се отнася до Европейския съвет и Франция, те никога не са полагали сериозни усилия наистина да накажат унгарските и полските лидери, отбелязва изданието. Без да предвидят, че ще възникне много по-сериозен конфликт, те вярваха, че проявата на сила ще бъде достатъчна, за да ги дискредитират.
Както отбелязва обаче Анаис Вой-Жили от Френския институт по геополитика, тези политически сили, напротив, са се възползвали от проникването на своите идеи не само дълбоко в собствените си страни, но и в цялото европейско общество.
Резултатите от последните европейски избори несъмнено показаха отличната способност на прогресистите да се противопоставят, но основно потвърдиха офанзивата на поддръжниците на консервативната революция, посочва вестникът.
Проблемът с миграцията, разочарованието от демокрацията, тероризма, недоверието към елитите - всичко това помогна на нелибералните лидери да постигнат целите си, отбелязва вестникът. Те всъщност се превърнаха в първата опозиционна сила в Европа и „успяха да отхвърлят социалния въпрос в полза на националния“, казва Вой-Жили.
Внимателните - или недалновидни - европейски структури и лидери на страните-основателки на ЕС, които се стремят преди всичко да запазят образа на вече несъществуващо единство, всъщност дават пълна свобода на действие на ултраконсерваторите, които днес са убедени в близостта си до победата в идеологическата битка, твърди вестникът.
Изданието напомня за последните думи на американския професор Даниел Келемен за „авторитарния капан“, в който може да попадне Европейският съюз, лишен от необходимите средства за наказване на противниците на демокрацията за „ексцесии“. Тревожно е, че утре „нелибералното" отклонение може да стигне до самия център на страните основателки на ЕС, което, както знаете, вече не е изключено, заключава вестникът.