Към февруари т.г. 289 експериментални ваксини срещу Ковид-19 са в процес на разработване, 66 от тях са в различни фази на клинично изпитване, а вече 20 са във фаза 3.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Пет от тези ваксини, AstraZeneca, BioNTech/Pfizer, Gamaleya, Moderna и Sinopharm са одобрени от регулаторни органи, съгласно критериите на СЗО. Очаква се ваксините на Novavax и Johnson & Johnson да бъдат разрешени на базата на междинните резултати от фаза 3.
Интересна е таблицата, която обобщава публично достъпните данни за инвестициите, направени от правителства и неправителствени организации в научните изследвания и разработването на напредналите кандидати за ваксини.
Първите пет компании са получили между 957 милиона и 2,1 милиарда долара финансова подкрепа най-вече от правителството на САЩ и от CEPI (фондация, която се занимава с финансиране на независими изследователски проекти за разработване на ваксини), оповестява пулмологът д-р Александър Симидчиев във Фейсбук.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Симидчиев не уточнява, но първите 5 компании са получили между 957 млн. и 2,1 млрд. долара -не общо, а всяка по отделно - AstraZeneca, BioNTech/Pfizer, Гамалея, Moderna и Sinopharm.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Ето какво пише още той:
В момента компаниите се стремят към разширяване на производствените си капацитети. Малко държави имат вътрешен капацитет да произвеждат бързо и самостоятелно ваксини срещу Ковид-19 и ще се нуждаят от компании, които да споделят технологии и знания.
Цените на ваксините са особено важни, поради търсените обеми. Държавите се стремят да ваксинират цялото си население, което прави ваксините потенциално непосилни за много правителства дори при ниски цени на доза. А евентуалната нужда по-нататък да се променят ваксините, за да предпазват от новите варианти на коронавируса, може да превърне този разход в непрекъснато повтарящ се."
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Пълните данни от таблицата можете да видите в Лансет. Данните са поместени в Table Public and non-profit funding for the research, development, and production of leading vaccine candidates.