Решението на Русия да прекъсне газовите доставки към България и Полша е „несъществено събитие и е като да изоставиш партньора си, когато знаеш, че така или иначе скоро той ще те остави". Анализът е на Агат Дьомаре – експерт по икономика и геополитика, директор по глобалните прогнози в The Economist Intelligence Unit.
В профила си в Twitter тя публикува обширен коментар, в който заявява, че България и Полша дълго време са планирали да спрат вноса на газ от Русия до края на 2022 г. Това заяви и финансовият министър Асен Василев през март, когато каза, че страната ни няма да поднови изтичащия в края на годината договор с „Газпром“ заради войната в Украйна.
„Това, което Русия прави всъщност, е да преустановява износа на газ към страни, които така или иначе не желаят този газ“, смята Дьомаре.
🇵🇱🇧🇬 - Russia's decision to cut off gas exports to Poland & Bulgaria is a non-event, like dumping your partner when you know you'll be dumped soon anyway
— Agathe Demarais (@AgatheDemarais) April 27, 2022
▶️A quick thread to filter out the noise and look at key takeaways and the way forward🧵[1/9] pic.twitter.com/yFx6of5nLw
„Зимният сезон приключи – ако Москва искаше да нанесе удар на Варшава, щеше да спре износа на газ по-рано“, пише тя.
Според експерта по геополитика - решението на Кремъл от 26 април цели да донесе „голяма пиар победа“ на Русия и да представи Владимир Путин в по-силна позиция от тази, в която всъщност се намира. „Москва отчаяно опитва да вземе превес и да смени медийния наратив. Предвид военния провал на Русия, тя иска да отвлече вниманието от фронта“, смята Дьомаре.
Според нея лидерите на страните членки от ЕС няма да бъдат „много притеснени“ и ще задействат планове да намалят зависимостта си от руската енергия. „Възможно е позицията на Германия, която все още не желае да намали вноса на газ от Русия, да се промени. Освен това ще се даде допълнителен тласък на предложението на Франция за забрана на вноса на руски петрол“.
Агат Дьомаре смята, че Кремъл няма желание да разреши конфликта по дипломатически път, особено след като украинските войски потопиха флагманския крайцер „Москва“ в Черно море (б.а. – според версията на Русия корабът потънал заради пожар, а повечето моряци били евакуирани).
„Кремъл иска да присъедини Донецката и Луганската народна република в рамките на Русия. Предстои още политически и дипломатически шум, след което ще има военна ескалация през юни“, прогнозира експертът. „Няма голяма вероятност Москва да постигне нещо значимо до Деня на победата – 9 май“.
„Ако се върнем на темата за газа, това е още един автогол за Москва. Той допълнително ще намали финансовите способности на Русия, докато тя води война, а и ще изолира руската икономика още повече. Опасният елемент в случая обаче е дали Путин ще усети, че вече няма нищо за губене“, пише Агат Дьомаре.