Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Едно на всеки шест деца расте в зона на конфликт

14 февруари 2020, 09:30 часа • 1046 прочитания

Рекорден брой деца растат във военни зони, като всеки ден се сблъскват с нарастваща заплаха от сексуално насилие и смърт, показва проучване на благотворителната организация „Спаси децата“ (Save the Children). Децата в Африка са под най-голяма заплаха, показва докладът, цитиран от турския вестник Sabah.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Почти едно на всеки шест деца по света, или около 415 милиона деца, са обкръжени от война, сексуално насилие, вербуване във въоръжени групи в зоните на конфликт. Същевременно те са изправени пред по-голям риск от смърт и наранявания от всякога, посочва докладът на благотворителната организация.

Докладът, озаглавен „Спрете войната срещу децата“, отбелязва, че рекорден брой деца живеят в зони на конфликти през 2018 г., над два пъти повече, отколкото през 1995 г. Инцидентите, характеризирани като „тежко насилие“ срещу тях, са се увеличили със 170% от 2010 г. За десет години се е увеличил с 34% броя на децата, живеещи в зоните на конфликти.

Главният изпълнителен директор на благотворителната организация Ингер Ашинг казва: "От 2005 г. насам са регистрирани поне 95 000 деца, които са били убити или осакатени, десетки хиляди деца са отвлечени, а милиони деца са без достъп до образование или здравни услуги, след като техните болници са били атакувани".

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Ашинг предупреди, че "унищожаването на живота на децата" ще продължи, ако нищо не бъде направено и отговорните за престъпленията не бъдат привлечени към отговорност. Тя призовава правителствата да направят повече за защита на децата от последиците от войната и тежкото насилие.

Докладът изброява насилствените дейности, с които се сблъскват децата в зоните на конфликти - убийства и осакатявания, вербуване от въоръжени сили, отвличане, нападения срещу училища или болници, липса на хуманитарен достъп, както и различни форми на сексуално насилие.

Докладът също анализира различните заплахи, с които се сблъскват за първи път момчетата и момичетата.

„Момичетата са изложени на много по-висок риск от сексуални и други форми на насилие, основано на пола, включително детски, ранен и принудителен брак“, установява проучването. "Момчетата пък са много повече застрашени от убийства и осакатявания, отвличания и вербуване", добавя документът

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Децата, живеещи в Африка, са най-силно засегнати, като 170 милиона живеят в зони на война. По-висок дял е засегнат в Близкия изток, където почти всяко трето от тях е заобиколено от конфликти.

Насилието и несигурността в централния регион Сахел в Африка е направило 5 милиона деца уязвими, като тази година ще имат спешна нужда от хуманитарна помощ, предупреди УНИЦЕФ в доклад, публикуван миналия месец. Откакто военният конфликт бушува в региона, стотици деца в Сахел са били убити, осакатени или насилствено разделени от родителите си миналата година, съобщи ООН. Само в Мали 277 деца са били убити или ранени през първите девет месеца на 2019 г., се казва в доклада на УНИЦЕФ, което е над два пъти повече от предходната година.

За отделните държави положението е най-лошо в Афганистан, следван от Централноафриканската република, Демократичната република Конго, Ирак и Мали. Въз основа на статистически данни, публикувани от ООН, средно 9 деца на ден са били убити или ранени в страната през 2019 г. От 2009 до 2018 г. близо 6 500 деца са убити, а около 15 000 други са ранени в резултат на продължаващия конфликт, превръщайки Афганистан в най-смъртоносната военна зона в целия свят през 2018 г.

Децата в Буркина Фасо и Нигер също са убивани, сексуално малтретирани, отвличани или вербувани от въоръжени групировки, съобщава САЩ. Ескалиращият конфликт също е принудил около 1,2 милиона (от които половината са деца) да напуснат домовете си до ноември, което е двойно повече от 2018 г.

Още по темата за влиянието на военните конфликти върху развитието на обществата четете в този материал.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес