Да изпаднеш от средното съсловие в долната прослойка на обществото - през последните години доста германци преживяха този кошмар. Според ново изследване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), проведено съвместно с германската фондация "Бертелсман", все повече германци изпадат в бедност. През 1995 година 70% от хората в Германия са принадлежали към групата граждани със средни доходи, а през 2018 година те са били едва 64%.
Трудно е, ако печелиш под 2000 евро на месец
Особено тежко засегнат от социалната деградация е най-долният слой на средната класа, където доходите и без това вече са ниски. Става дума за семейства с двама възрастни и две деца, в които нетните доходи са между 3000 и 4000 евро. Или за живеещи самостоятелно лица с нетни доходи между 1500 и 2000 евро месечно.
Авторите на изследването констатират тревожния факт, че в периода 2014-2017 година всеки пети човек в Германия на възраст между 18 и 64 години е пропаднал до най-ниския слой на обществото - и вече е беден или заплашен от бедност. Има признаци, че пандемията допълнително ускорява тази тенденция. Защото от началото на 2020 година насам доста хора със средни доходи изгубиха работните си места.
Ако погледнем сравнителните международни данни от изследването на ОИСР, ще установим, че само в три държави средната класа се топи по-бързо, отколкото в Германия: в Швеция, Финландия и Люксембург. В Германия обаче особено застрашени са младите хора, чийто дял сред получаващите средни доходи намалява доста по-бързо. Преди 40-50 години младите хора в Германия много по-лесно се добираха до средната класа, отколкото днес.
В това отношение все по-важна роля играе образованието. През последните години особено отчетливо спада делът на младите хора със средно или по-ниско образование, които успяват да получат средни доходи. "Изоставането в образованието, предизвикано от пандемията, спешно трябва да се навакса, защото иначе за много млади хора достъпът до средната класа ще бъде допълнително затруднен", предупреждават авторите на изследването.
Но има и други причини за топенето на средната класа. Една от основните е твърде ниското заплащане в редица сектори. Днес една шеста от хората, живеещи в домакинство със средни доходи, работи в сегмента на най-ниското заплащане. При хората от най-ниския социално-икономически слой на обществото това е още по-често срещано. А на всичкото отгоре от сегмента с най-ниско заплащане много по-трудно се прескача в по-добре платени професии.
Да подобрим трудовите условия за жените
ОИСР и фондация "Бертелсман" са категорични, че средното съсловие има нужда от сериозна подкрепа. За да се постигне тази цел, трябва да се премахнат някои бариери на трудовия пазар, призовават изследователите. Така например хората, които работят на съкратено работно време, трябва да получават повече шансове за придобиване на допълнителна квалификация. Освен това е много важно да се подобри качеството на работните позиции, в които са заети предимно жени, както и подходът към самите работнички. В професиите, където работят предимно жени - например болногледачки, санитарки - на всяка цена трябва да се вдигнат възнагражденията, категорични са експертите.
Те подчертават, че днес работят повече жени, отколкото преди. Но в повечето случаи - с по-малко часове седмично, а и често на позиции, които изискват по-ниска квалификация от тази, която притежават. Авторите на проучването заключават: "Ако искаме да подсилим средната класа, непременно трябва да подобрим трудовите условия за жените".