Информационните технологии и биотехнологиите са в опасен съюз. Това смята израелският професор и писател, смятан за един от най-големите мислители на века Ювал Ноа Харари.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
В свое интервю за френското издание Le Temps той споделя:
„Собствениците на информационни и аналитични инструменти ни познават по-добре, отколкото ние самите и може да контролират мислите и желанията ни. Авторитарните режими на миналото са имали сложни схеми за наблюдение. Трябвало им е един човек, който да контролира друг, а събраната информация е била централизирана, но не е имало сложни аналитични технологии. Четенето на отчети е предполагало наличието на тълпи от агенти. С една дума – подобни процедури са били неефективни. В това е и една от причините за разпада на СССР – системата е била в прекалено голяма зависимост от центъра, който явно е бил непригоден за обработването на информацията и вземането на правилните решения.”
Друго затруднение на тоталитарните режими преди е било, че те са могли да знаят за постъпките на хората, но не са били в течение на мислите и чувствата им. В XXI век изкуственият интелект и биотехнологиите създават нови перспективи. С помощта на камери, безпилотни самолети, биометрични датчици може да се следят милиони души едновременно. Информацията, събрана в електронни данни може да се анализира от машини. В края сметка технологиите позволяват да се получи достъп до човешкия мозък, смята още Харари.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
"Това вече е реалност. Всички части не са събрани, но са готови частично. В Китай властите изграждат най-голямата система за наблюдение, съществувала някога. Западните държави не са запознати с тази практика, но големите корпорации следят милиони и дори милиарди хора, за да разберат техните характери и вкусове. На този етап тези наблюдения се използват за продажбата на стоки или услуги. Но лесно може да се използват и за политически цели, както се случи с Cambridge Analytica. Това вече не е научна фанастика, категоричен е израелският писател.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
По думите му съществува огромно неравенство между обществата и вътре в самите общества. Голяма част от информацията, която сега е най-скъпата стока се намира в ръцете на няколко държави или компании, съсредоточени в САЩ и Китай. Предимствата на технологичната революция са достъпни само на малцина. В случай на ускоряване на това явление ще имаме най-неравното общество в история.
Елитът ще се състои от свръххора, а другите ще преживяват без каквато и да било перспектива и ще загубят значението си.
„В XX век неравенството означаваше експлоатация и елитът експлоатираше масите. Днес много хора вече не са използвани и се оказва, че не са годни за нищо. Да бъдеш нищожен и безинтересен е много по-опасно, отколкото да бъдеш използван. Когато ви експлоатират това означава, че поне сте нужен някому”, казва още Харари.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
„Либерализмът ще преживее кризата, но не умира. През XX век той премина през три периода: Първата световна война, подемът на фашизма и комунизма. Едно от достойнствата му е способността му да признава грешките си и отново да се възражда. След всяка криза той излизаше от затрудненото положение, като ставаше все по-силен. Авторитарните режими понякога могат, в краткосрочна перспектива, да функционират по-добре, защото всяка власт и всички сили в тях са концентрирани. Следователно, решенията, могат да се вземат бързо, а промените и реформите се прилагат. Но в дългосрочна перспектива авторитарните режими се оказват неспособни да признаят грешките си и да се коригират. Провеждайки своята политика, диктаторът никога няма да се съгласи да признае неуспеха си, дори ако резултатите се окажат катастрофални”, пояснява ученият.
Той отбелязва, че за първи път в историята на човечеството е станало възможно да се следи вътрешния живот на населението, да се манипулират умовете и най-важното – с времето да се създадат нови същества. В миналото технологичните революции просто променяха политическите и икономическите системи. След 50 или 100 години те ще променят тялото и човешкия мозък.
В бъдеще ще може да се развиват нови физически и умствени човешки способности. Ще се появят различни видове хора и ние вече сме въвлечени в този процес. Хората – индуси, мюсюлмани, християни, юдеи – имат общи свойства, както и американците, руснаците и китайците. Вероятно след 100 години това вече няма да го има – ще е възможно да се създават различни видове хора, пророкува още Ювал Харари.
Вижте как точно се случва наблюдението на милиони хора в Китай в материала ТУК
Превод: Actualno.com