Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Die Welt: Защо НАТО се страхува от ракетата 9M729

14 януари 2019, 16:30 часа • 15606 прочитания

САЩ разказват за тази опасност трезво, с числа и букви. 9M729 (SSC-8 по класификацията на НАТО е ракетата, с която Русия нарушава Договора за ликвидирането на ракети със среден и малък обсег (ДЛРСМО). Москва отрича обвинението. Това е спор, в който експертите показват противоречия и несъответтсвия на текста на договора и оръжейния арсенал с техническите възможности.

Сключеният през 1987 година между САЩ и Русия ДЛРСМО регулира разоръжаването и унищожаването на ядрените оръжия с малък и среден обсега, т.е. от 500 до 5 500 км, припомня германското издание Die Welt.

Заедно с това договорът засяга само наземно базираното оръжие, а не снарядите, които се пускат от самолети или кораби и подводници. Затова в договора, в продължение на десетилетия имаше вратичка, отбелязват експертите.

В края на ноември ръководителят на Националното разузнаване на САЩ Даниел Коутс заяви, че в отрасъла отдавна не е тайна, че от средата на 2000-те години  Русия разработва ново наземно оръжие, което може да се снабди с ядрена бойна глава. Коутс говореше за наземна система. 9М729 се разработва от руското конструкторско бюро "Новатор". Т.е. става въпрос за ракета в традиционния смисъл. При това Коутс говореше за система "Искандер".

Интересното е, че експертите разбират под "Искандер" не само ракета, но и цяла система от тежко четириосно транспортно средство и стартова установка, а така също и въоръжение. Това може да бъде или ракета с малък обсег SS-26, или съответстваща на договора за спомагателно въоръжение, крилата ракета с малък обсег с обозначение 9M728 (SSC-7). Това управляемо оръжие е с дължина от 7 до 8 метра и диаметър от 1,5 м. Основните претенции се свеждат до това, че Москва е разработила много по-мощна крилата ракета, именно модел 9M729, която може така също да се пуска със система "Искандер".

Военният експерт, ръководител на компанията ST Analytics и преподавател във военния университет в Мюнхен Маркус Шилер, отбелязва, че от техническа гледна точка няма да е неочаквано, ако ракетата 9М729 се окаже с далечен обсег и така да бъде нарушен договора. "От гледната ми точка на технически специалист, договорът е формулиран много неточно и неудачно."

Така, руснаци твърдят, че ракетите им "Искандер" (SS26) са с обсег едва 480 км, т.е. съответстват на изискванията на договора. Според Шилер обаче, ако се намали полезното натоварване ракетата ще има обсег над 500 км.

Според експерта новата ракета се пуска от транспортно-пускова установка с помощта на двигател на твърдо гориво. За полета й към целта се използва двуконтурен турбореактивен двигател, като тези в самолетите. За разлика от балистичните ракети, тя не се вдига високо в небето, а вероятно се приближава към целта на ниска висота, може би под 100 м.

При скорост от 1000 км/ч за ракета за преодоляване на големи разстояния ще е нужно много повече време, отколкото при балистичните ракети. "Те могат да достигат цели на разстояние до 5000 км за четвърт час. Но нивото на заплаха при балистичните ракети е много по-голямо", казва още Шилер. Всъщност балистичната ракета с далечен обсег може да бъде преобразувана в ракета със среден обсег.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес