Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Die Welt: Меркел не трябва да се поддава на натиска на европейските власти за "Спутник V"

02 април 2021, 10:54 часа • 2033 прочитания

Новините за ваксината на шведско-британската компания AstraZeneca предизвикаха много съмнения сред гражданите на Германия. В същото време те все още имат причина да се надяват на най-доброто - благодарение на руския препарат „Спутник V“. За да не се превърне и тази ваксина в следващото разочарование, канцлерът на ФРГ Ангела Меркел по никакъв начин не трябва да се поддава на натиска на европейските власти, коментират в редакцията на германския национален ежедневник Die Welt.

Меркел много точно описа настроението, преобладаващо в страната след обявените ограничения за използването на ваксината от концерна AstraZeneca: „Всичко това ще породи много съмнения“.

Може би така е. Британските власти обаче незабавно реагираха на мерките, предприети в Германия, и декларираха доверие в препарата на AstraZeneca. Европейската агенция по лекарствата (EMA) се присъедини към Лондон. Но наистина ли е възможно да се използва тази ваксина без страх от негативни последици?

Съмнението може да се превърне в отчаяние. Но има и добри новини, които дават надежда, че най-лошата фаза на кризата с коронавируса ще приключи до есента. Основното е сега политиците да не допускат грешки.

Съвсем наскоро се появиха съобщения, че ваксината на Biontech/Pfizer надеждно предпазва от коронавирус, включително млади хора. Всъщност в момента вирусът бързо се разпространява основно тъкмо сред тях.

Още по-обнадеждаващо, канцлерът се ангажира да си сътрудничи по отношение на ваксинациите с президентите на Франция и Русия. Разработеният в Русия препарат „Спутник V“, започвайки през втората половина на тази година, би могъл да има решаващ принос за преодоляване на пропуските във ваксинацията и частично да компенсира недостатъчното предлагане на ваксината на AstraZeneca.

А през май трябва да се появи ваксина от Johnson & Johnson и след това, с изключение на „Спутник V“, ще бъде възможно да се разчита на доставки от пет производители наведнъж.

За да предотврати превръщането на сътрудничеството по „Спутник V“ в провал, Меркел трябва да действа заедно с Европа, но в никакъв случай да не се съгласява с европейски „колективен ред“. Вече видяхме докъде води това. Освен това политически мотивираните и следователно краткосрочните планове са неприемливи. ЕМА трябва да може спокойно и задълбочено да анализира руската ваксина.

В същото време съответните органи на държавите-членки на ЕС трябва да направят същото, действайки съгласувано, така че по-късно, по време на сертифицирането на руската ваксина, отново да не „изскочи“ някоя комисия и да надуе алармата.

В трудни кризисни ситуации няма универсални патентовани рецепти за тяхното незабавно преодоляване. Усложненията се случват постоянно. Германският министър на здравеопазването Йенс Шпан заяви, че когато пандемията най-накрая приключи, ще трябва да си прощаваме много. Изглежда, че повечето хора са готови за това.

Основното е, че политиците все пак правят правилните изводи от минали грешки.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес