Премиерът на България в оставка Николай Денков прекара мандата си в опити да отблъсне руснаците и не се съмнява, че Москва ще удвои усилията си да възстанови влиянието си, след като администрацията му се срина.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Денков, който се оттегли във вторник, каза пред POLITICO, че неговото прозападно и проукраинско правителство е успяло да намали енергийната зависимост на страната от Русия; депортира повече от 80 тайни агенти, представящи се за дипломати; и въведе програма за проверка на фактите за националните медии за противодействие на руската дезинформация.
Нестабилността - в полза на Кремъл
Още: Горещият картоф "Турски поток" изгори ръцете на президента: Нови твърдения
Но неговата коалиционна администрация стана жертва на вътрешни борби и последвалата нестабилност вероятно ще играе в ръцете на български политици и служители, които отдавна са се оказали податливи на Кремъл.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
„Виждали сме руското влияние през всичките тези години. Никога не е изчезвало”, каза Денков. „Разбира се, това стана много интензивно през последните две години след началото на войната. Русия ще направи всичко възможно, за да възстанови силното си влияние в България.
Още: Борисов с призив към ПП-ДБ: Да спрем "Балкански поток", не да си чешем езика (ВИДЕО)
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Денков, който ръководи страната в рамките на реформаторския антикорупционен алианс на “Продължаваме промяната“ и “Демократична България“ (ПП-ДБ), каза, че е „разочарован“ от провала на прехода на властта.
Бившият еврокомисар по иновациите и вицепремиер Мария Габриел, която представлява дясноцентристката партия ГЕРБ, трябваше да смени ролята си с Денков за деветмесечен период на върха. Разногласията относно състава на министрите обаче доведоха до провал на преговорите.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Още: Денков пред Financial Times: За Борисов, Пеевски, корупцията и руското влияние
Страната се насочва към шести избори за три години на 9 юни, по същото време като изборите за ЕС.
Реформаторските правителства на България отбелязаха значителна промяна в курса от премиера на ГЕРБ Бойко Борисов, който доминираше политиката на страната от 2009 до 2021 г.
Борисов -въжеиграч между ЕС, НАТО и Русия
Борисов беше майстор на вървенето по въжето между лоялността към ЕС и НАТО, от една страна, и същевременно поддържаше приятелски отношения с руския президент Владимир Путин, от друга, особено в енергийния сектор.
Още: Главчев към Денков: Не може държавата да бъде заложник на партийни амбиции (СНИМКИ и ВИДЕО)
По-рано този месец хакери публикуваха документи, показващи как Кремъл е заобиколил правилата за обществени поръчки в България, за да разшири газопровода Турски поток, заобикаляйки Украйна, за да доставя руски газ на Сърбия и Унгария. Хакването и изтичането на информация показа, че строителството на тръбопровода е било предварително договорено по време на правителството на Борисов и че всички последващи процедури са били само проформа, като официална пътна карта на проекта е открита в имейлите на руския политик Александър Бабаков.
Още: Предателство ли е комисията "Турски поток" към избирателите на ПП-ДБ? Говори Христо Иванов (ВИДЕО)
„Има редица съмнителни моменти от това как са водени преговорите“, каза Денков.
Натиснат за пътната карта от български репортери, Борисов заяви, че не знае за нея.
Относителна енергийна независимост
Още: Денков запозна посланиците на страните партньорки с казуса "Живко Коцев" (СНИМКИ)
Така или иначе, под ръководството на ПП-ДБ България премина от почти пълна зависимост от руската енергетика до относителна независимост. Ръководството избра американска компания, която да осигури горивото за нейната атомна централа в Козлодуй и отмени освобождаването от санкциите на ЕС за руския петрол, влизащ в страната шест месеца по-рано.
Проукраинската линия остава
Страната няма да промени проукраинската си линия, подчерта Денков.
България подкрепя Украйна, откакто Русия нахлу през февруари 2022 г., предоставяйки техническа помощ и съветски стандартни боеприпаси, въпреки опитите на проруските сили в правителството, включително президента Румен Радев, да я блокират. Всъщност влизането в ЕС и НАТО е най-положителното събитие в новата история на България, смята Денков.
Още: Разглобка: "Турски поток" пресъхва за пред хората
„За нас беше изключително важно да бъдем част от тези два съюза, така че имаме своя ясна политическа програма“, каза той. „Не се колебаем къде ни е мястото.“
Все пак Денков каза, че очаква руската дезинформация да присъства силно на изборите през юни, както беше в миналото. За да се противопостави на това, правителството стартира програма миналия месец за оказване на натиск върху националните медии да прилагат програми за проверка на фактите, особено по твърдения на проруски политици.
Още: Пеевски иска комисия да установи истината за "Лукойл" (ВИДЕО)
„Начинът да се борим с него е да дадем фактите и да ги тълкуваме въз основа на логически аргументи, а не на манипулация и дезинформация“, каза той.