Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цената на петрола тепърва ще скача - ето защо

26 юни 2021, 15:50 часа • 7140 прочитания

Петролът достигна най-високата си стойност от две години насам. Според експертите цената на "черното злато" ще продължи да се покачва и може да достигне 100 долара за барел още догодина, пише Deutsche Welle.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

През тази седмица цената на петрола на няколко пъти достигна нови рекордни стойности. За първи път от две години един барел (159 литра) от сорта Брент прехвърли границата от 75 долара, а американският лек суров петрол WTI достигна цена от 73 долара за барел. За последен път той е струвал толкова през октомври 2018 г.

Цената ще продължи да расте

Експертите на американската инвестиционна банка Goldman Sachs очакват още през това лято цената на Брент да достигне 80 долара за барел, като поскъпването може да продължи. Цена от 100 долара за барел те определят като "реална възможност". Цена от 100 долара за барел е все по-вероятна, казват пред Financial Times и от Glencore – най-големия търговец на гориво в световен мащаб.

В JP Morgan говорят за нов цикъл на поскъпване на суровината и неотдавна потвърдиха прогнозата си за цена от 190 долара за барел през 2025 г.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Франциско Бранч от Bank of America смята, че границата от 100 долара за барел ще бъде  достигната още през 2022 г. Според него цената се качва, защото предлагането почти не се променя, а търсенето нараства. Обяснението за това е просто: в условията на пандемията много фирми отложиха инвестиционната си дейност, и сега, когато мерките се разхлабват, а имунизационните кампании, поне в развитите индустриални държави, набират все по-голяма скорост, потребителите и компаниите имат много да наваксват. Това поражда и високото търсене.

Делта мутацията на Covid-19 като рисков фактор

Отстъплението на пандемията и възстановяващата се световна икономика водят до повишено търсене на суров петрол, бензин, дизел и керосин. Франциско Бланч вижда в съживяващата се туристическа индустрия един от факторите, който оказва натиск за повишаване на цените.

Рисков фактор за икономиката в момента представлява Делта мутацията на коронавируса, тъй като тя пък може да доведе до връщане на ограниченията и затягане на противоепидемичните мерки.

Растящите цени могат да активизират играчите в добива на шистов петрол. Американската фракинг-индустрия винаги е била коректив на пазара на суровини и е разширявала производството, когато цените се покачват. Последният път, когато станахме свидетели на това, беше през 2014 г. Тогава петролът беше стигнал 100 долара за барел, а намесата на американските фракинг-фирми на пазара доведе до бърз край на ръста в цените.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Какви са другите рискове и кой ще спечели най-много от поскъпването, четете в Expert.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес