Презрението на изборите в Сирия от западните медии няма да промени фактът, че мнозинството граждани там, са си избрали Башар Асад за президент. Това е водещия принцип в демокрацията - тежестта на избирателите е неоспорима. Между другото, за първи път в Сирия има трима кандидати на изборите, като отчетем фактът, че едва на предните избори през 2014 г., бе допуснат кандидат, различен от Башар ал Асад.
Естествено, че в Сирия има авторитарност, кой го е отричал? Но няма ли такава в „освободените“ анклави като Идлиб, където властват една дузина групировки? Такъв е изборът там в момента, пише анализаторът Борислав Боев в социалната мрежа Фейсбук.
"Башар ал Асад безспорно трябва да направи сериозни промени в политическия живот, защото ситуацията го изисква. Страната буквално е в руини от изтощителната война. Основните икономически въпроси, които трябва да се решават са:
-справяне с енергийната криза;
-възстановяване на разрушената енергийна инфраструктура;
-възстановяване на транспортните връзки;
-възстановяване на жилищната инфраструктура;
-привличане на външни инвеститори, най-вече в лицето на съюзниците от Изток и разведряване на отношенията с Арабските държави.
За да се случат успешно реформи обаче, трябва и промяна в политическата конюнктура. Санкциите на Западните държави са тежки и удрят по икономиката, а преструктурирането е труден процес, който се влияе в немалка степен и от геополитическата динамика. Военното напрежение в някои територии на страната също е фактор, който трябва да бъде отчетен."
Още: Борислав Боев с анализ за ситуацията в Сирия и предстоящите избори