Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Bloomberg представи: От лошо, към по-лошо, до най-лошо през 2016 година

15 декември 2015, 13:21 часа • 12768 прочитания

Новата 2016 година вече чука на вратата, а агенция Bloomberg състави своя списък с възможно най-песимистични сценарии на глобалната сцена, който може да доведе до коренна промяна на Земята - в най-лош аспект.

Всички лоши прогнози имат едно голямо уточнение - не са особено вероятни да станат факт. И все пак - никога не се знае, особено когато става въпрос за много власт и много пари. Ето какво вещае Bloomberg в ролята си на Касандра.

ЕС срещу имигрантите

Евросъюзът се разкъсва от страхове пред имигрантите. Серия терористични актове, подобни на парижките, в много градове на ЕС – Лондон, Берлин, Мюнхен, Рим – на фона на препълнената от бежанци Европа, провокират глобална политическа криза във всички 28 страни членки на ЕС.

Германският канцлер Ангела Меркел е принудена да подаде оставка, тъй като толерантната ѝ политика на добродушно отношение към бежанците е в разрез с позицията на повечето немци. Междувременно във Франция нараства популярността на лидера на "Национален фронт" Марин льо Пен – французите са уморени от имигранти и подкрепят нейното обещание да затвори границите и да въведе ред в икономиката. Льо Пен както никога е близо до президентския стол.

Путин надхитря Обама

Владимир Путин успява да надхитри Барак Обама в Сирия, като реализира руския сценарий на предаване на властта в страната в рамките на споразумение за борбата с "Ислямска държава". В резултат на договора спира потокът от бежанци към Европа, което снижава нивото на натиск от страна на Ангела Меркел и други европейски лидери върху руската власт.

Накрая Меркел отстъпва пред бизнес лобито, което убеждава, че е дошло време да се свалят санкциите срещу Русия. Путин по този начин укрепва новия плацдарм на Близкия изток и разширява влиянието на Русия извън пределите на постсъветското пространство. Русия става голям търговски партньор на Европа, оставяйки украинската криза в миналото.

Бягството на Великобритания

На челно място в списъка на страховете е излизането на Великобритания от ЕС. В стремежа си да сложи край на неяснотата относно бъдещето на страната в състава на ЕС, премиерът Дейвид Камерън инициира провеждане на референдум през май. В същото време кметът на Лондон Борис Джонсън, член на консервативната партия, хвърля предизвикателство на Камерън и застава начело на кампанията по излизане от ЕС.

Използвайки популистки методи – критика на политическото статукво и опасенията от наплив на нова вълна бежанци – той се откроява като лидер. Камерън подава оставка, големите банки и хедж фондове, в желанието си да съхранят ползата от пребиваването в зона на свободна търговия, преместват своите операции зад граница. След тях скоро следват и производителите. В икономиката започва продължителна рецесия, паундът се срива.

Израел срещу Иран

Израел нанася удар по ирански ядрени обекти. Израелският премиер Бенямин Нетаняху, отстъпвайки пред страха за иранската ядрена програма, заповядва да се нанесе предупредителен удар по иранските ядрени обекти. Това още повече нагорещява регионалния конфликт, в САЩ тези действия засилват позициите на "ястребите".

Златото поскъпва, котировки на израелските компании падат, а акциите на военните компании скачат. Търговските сделки с Иран се замразяват, което се отразява болезнено на европейските петролни компании.

Какви чисто икономически трусове вижда в най-разюзданите си песимистични прогнози Bloomberg - научете в Expert.bg.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес