Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Арабски анализ: Войната в Израел ще повлияе на глобалната позиция на САЩ

15 ноември 2023, 21:00 часа • 3204 прочитания

Докато войната в Газа навлиза във втория си месец, САЩ се оказват в трудна позиция. Америка е страна, която може да спре конфликта, ако поиска. Но всичко е сложно. На теория администрацията на Байдън може да окаже натиск върху израелското правителство да спре огъня. Така се случи през 2021 г.: Само девет дни след израелската атака президентът на САЩ Джо Байдън предупреди премиера Бенямин Нетаняху, че не може да подкрепи операцията му в Ивицата Газа поради обществен натиск. Два дни по-късно е обявено прекратяване на огъня.

Този път е доста по-различно. Огромният брой на жертвите от атаката на Хамас срещу Израел [7 октомври] ограничава способността на администрацията на Байдън да сдържа израелците, особено след като има и убити и заловени американци. Вашингтон настоява за необходимостта от минимизиране на цивилните жертви, но повече от 10 хиляди души вече са загинали в Ивицата Газа само за един месец. Освен това Тел Авив не е особено склонен да се поддава на американските съвети и натиск, тъй като броят на загиналите израелци надхвърли 1400.

Няма такъв лукс

Войната в Газа може да се проточи с месеци. Причината за това е, че израелците имат разработен план, базиран на последователни цикли на напредък и отстъпление. Това означава, че всичко, което Вашингтон трябва да направи в следващата фаза, ако тази хипотеза е вярна, е да следи колко бързо Израел може да превземе северната част на Ивицата Газа. В същото време САЩ ще поддържат тайни дипломатически контакти. Докато Израел може да чака дълго време, преди да спре военните си операции, защото е основна цел на палестинското нападение, Съединените щати нямат този лукс. Още: "Ще си платят скъпо": САЩ и съюзниците им не са готови за новата ера във войната

Една суперсила (САЩ) не може да игнорира два големи конфликта едновременно. Благодарение на военната подкрепа, която прекрачи червените линии на Русия, Вашингтон успя да ограничи конфликта в Украйна. Към днешна дата изглежда, че той е успял да предотврати и разширяването на войната в Близкия изток. И всичко това благодарение на огромните военни ресурси, които той изпрати в региона. Но възможността за ескалация остава.

САЩ също следят внимателно ситуацията около Тайван. Някои експерти започнаха да допускат, че в Индотихоокеанския регион започва да пламва студена война между американците и китайците. Позицията на Америка обаче е свързана не само с предотвратяването на конфликти, но и със способността да им се сложи край или дори напълно да се премахнат причините за тях.

Варианти и дилеми

Америка се е ангажирала да прекрати въоръжените конфликти, за да защити своите съюзници и партньори. В Украйна обаче ръцете на САЩ са вързани. Те не могат да принудят Киев да седне на масата за преговори, ако Москва не е готова. Това предполага, че Вашингтон е загубил от Русия.

В Близкия изток САЩ имат повече пространство за маневриране или, както казва Лорънс Фридман, почетен професор по военни науки в Кралския колеж в Лондон, пътят към мира в Газа е по-кратък, отколкото в Украйна.

Що се отнася до конфликта в Близкия изток, администрацията на Байдън вероятно ще изчака още няколко седмици, за да научи повече за бъдещите планове на Израел, и също така ще призове за хуманитарно примирие или тактическо прекратяване на огъня за освобождаване на заложниците и доставяне на хуманитарна помощ.

Изглежда, че Израел е успял да раздели Ивицата Газа на две и се очаква да съсредоточи усилията си върху северната част (град Газа). Ако той успее да отслаби Хамас в тази част на страната, би било логично това да се разглежда като победа за Израел и неговия съюзник. В същото време е малко вероятно администрацията на САЩ да даде зелена светлина на израелците да нахлуят в южната част на Ивицата Газа. Още: Глас от САЩ: В наш интерес е да подкрепяме Израел, а не Украйна

Най-голямата пречка пред Байдън е времето. Ако израелската офанзива в Газа бъде спряна, американският президент ще бъде изправен пред дилема: отказът да окаже натиск означава загуба на младото, прогресивно крило на Демократическата партия.

Израелците са подозрителни към решимостта на администрация на Байдън да защити Израел, като се има предвид, че личните отношения между Байдън и Нетаняху преди 7 октомври не бяха най-добрите. Още: От Украйна до Ивицата Газа - светът никога няма да е същият

Провалите на Израел във войната срещу Хамас бяха остро критикувани от републиканците. Дори ако Байдън не овладее Израел, те пак ще обвиняват администрацията му за облекчаването на санкциите срещу иранците, което даде на Техеран възможност да засили подкрепата си за Хамас, за да може да започне своята операция. Освен това поражението на Израел може дори да повлияе на популярността му сред независимите политици, тъй като американците гледат негативно на външната политика на Байдън.

В първия случай, тоест ако Вашингтон продължи да подкрепя израелците до 2024 г., позицията на Байдън в Демократическата партия може да стане още по-несигурна. Сред демократите рейтингът на Байдън е нисък и шансовете му се запазват само защото най-вероятният му конкурент е Доналд Тръмп. Но тъй като шансовете на последния се подобряват, Байдън може да загуби дори това конкурентно предимство.

Варианти за противниците на Америка

Русия и Китай ще следят развитието в Близкия изток. Москва възнамерява да взаимодейства с Вашингтон на принципа „равностойни отстъпки“. Старши изследователят от Фондация Карнеги Александър Габуев твърди: Русия иска да действа като посредник в Близкия изток в замяна на отстъпки за Украйна от Америка. Въпреки това, според Габуев, руските власти едва ли ще могат да участват в такова посредничество, дори не се знае дали Израел ще се съгласи на него, след като Русия прие делегация на Хамас след 7 октомври, да не говорим за антисемитските бунтове на летището в Махачкала (Дагестан).

От друга страна, фактът, че Вашингтон е изправен пред два конфликта едновременно, означава, че шансовете на Китай да завземе Тайван със сила нарастват. Освен това Пекин вижда подкрепата за палестинците като мост към глобалния юг, което изглежда е част от дългосрочната китайска политика. Повече разрушения и убийства в Ивицата Газа означават допълнително подобряване на имиджа на Пекин сред хората и лидерите в региона, пише ливанското издание An Nahar.

Китай подкрепя Палестина въпреки близките икономически отношения с Израел. Меката сила, която Пекин упражнява върху страните от Глобалния юг, обаче не компенсира твърдата сила, която Съединените щати притежават в региона, нито дългия им дипломатически опит в регионалните мирни преговори.

Иран също може да е заинтересован от разширяване на войната в Близкия изток, за да изтощи Израел и Съединените щати. Но той е принуден да оцени трезво ситуацията. Техеран разбира, че разширяването на войната в Близкия изток вероятно ще доведе Байдън да загуби президентските избори през 2024 г. Загубата му обаче би довела до победа за неговия голям враг Доналд Тръмп и по този начин връщане към „кампанията за максимален натиск“, която изтощи иранската икономика. Така Техеран е заинтересован Байдън да остане президент на САЩ и този въпрос има предимство пред всички останали. Още: САЩ са изправени пред война на три фронта. Готови ли са за това?

Китай, Русия и Иран трябва да изчакат и да видят дали два военни конфликта са достатъчни, за да изтощят САЩ. Неуспешното изтегляне на войските от Афганистан може по един или друг начин да се повтори в Ивицата Газа. Но с изключение на изненадваща атака срещу Тайван, чиито резултати не могат да бъдат гарантирани след руския опит в Украйна, Пекин не изглежда да има голям шанс да се възползва от войната в Ивицата Газа. Китай има две възможности: да се утвърди като глобална сила и да посредничи по въпроса или да отслаби глобалната хегемония на Съединените щати. Същото може да се отнася и за Русия.

Основно слабо място

Неуспехът на противниците на САЩ да използват войната в Ивицата Газа за постигане на собствените си цели не означава, че американците имат малко глобални проблеми. Има много горещи въпроси в дневния ред на Байдън, включително напрежение или конфликти с ниска интензивност (Балканите, Судан, Нагорни Карабах), севернокорейска намеса в конфликта в Украйна, климатичната криза и други.

Парадоксално обаче глобалната мощ на Америка скоро може да бъде подкопана от вътрешни, а не от външни кризи. Политиката на САЩ по отношение на войната в Близкия изток ще зависи от това дали Вашингтон ще устои на натиска на американската общественост в година на избори. При такива обстоятелства често се демонстрира нисък праг на поносимост.

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес