Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ: В САЩ хора с влияние пречат на решителна украинска победа

18 април 2023, 21:00 часа • 9989 прочитания

Украинците са по-ядосани не заради оценките за тяхната бойна готовност и устойчивост, и не заради съобщенията за липса на военна техника, включително системи за противовъздушна отбрана. Те се дразнят от песимизма и неверието на Вашингтон в способността на Киев да върне значителна част от загубените територии по време на очакваната през следващите два месеца контранаофанзива. Това пише в позиция, публикувана в американското издание Politico* във връзка с изтичането на секретни докумети - т.нар. афера "Пентагонлийкс".

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Публично украинските власти се опитват да омаловажат изтичането, заявявайки, че то няма да засегне отношенията между Киев и Вашингтон. След телефонен разговор с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, украинският външен министър Дмитро Кулеба написа в Туитър: "Министър Блинкен потвърди продължаващата американска подкрепа и категорично отхвърли всички опити да се подложат на съмнение способността на Украйна да печели на бойното поле".

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Но зад кулисите тази твърдост е много по-слаба и вече има признаци на нарастващо недоверие. Двама високопоставени украински високопоставени държавни служители дадоха интервю за Politico при условие, че имената им не се споменават поради чувствителността на обсъждания въпрос. Те казаха, че секретните документи отразяват възгледите на скептиците от висшите ешелони на Пентагона и Съвета за национална сигурност на САЩ, които отдавна са загубили вяра в успеха на Украйна - тези, които преди над година "казваха, че не можем да издържим на руската инвазия повече от няколко дни". Поради тази причина не бива да се вярва на присъдата на тези документи, според която могат да се очакват само "много скромни" успехи от украинската контраофанзива, заяви един от интервюираните. Друг украински източник отбеляза, че омаловажаването на шансовете за успех на украинската армия би имало отрицателно въздействие върху европейските съюзници, което би затруднило убеждаването им да прехвърлят по-модерни оръжия и да ускорят доставките. А това ще намали шансовете за победа по време на контраофанзивата.

Тази загриженост се споделя от някои пенсионирани американски генерали като Бен Ходжис, който е командвал американската армия в Европа и също е воювал в Ирак и Афганистан. "Ако това изтичане на информация е истинско, тогава това ще бъде самосбъдващо се пророчество за администрацията на САЩ, която не иска да каже, че Украйна трябва да победи, и следователно е много бавна в снабдяването ѝ с оборудване и оръжия, за да се постигне триумф", написа той в Twitter.

Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар

Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)

Ходжис е много по-оптимистично настроен за шансовете на Украйна за победа от генерал Марк Мили, началник на обединените американски щабове. Той се превърна във водещ защитник на това Украйна да прехвърли боевете при Крим, който Русия анексира през 2014 г. Ходжис се оплаква, че Западът се колебае какво да достави и кога, а съюзниците и администрацията на президента Байдън водят безкрайни вътрешни дебати относно изпращането на оръжия - с деморализиращ ефект. Той се опасява, че забавянето на военната помощ ще стимулира призиви за компромиси и преговори.

Киев отдавна е недоволен от факта, че Вашингтон и някои други западни съюзници, преди всичко Берлин, умишлено забавят доставките на модерна военна техника и оръжия. Той смята, че ръководството на Пентагона е прекалено предпазливо, докато Държавният департамент подкрепя Украйна много по-активно.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

"Мисля, че има лидери и законодатели в администрацията и на Капитолийския хълм, които се опитват да разпределят военната помощ, така че украинците да имат стимул да постигнат някакъв вид споразумение. Страхувам се, че такова споразумение би било в противоречие с интересите на Украйна и Запада", каза базиран в САЩ съветник на правителство в Киев, който поиска да не бъде назоваван, тъй като не е упълномощен да дава интервюта на медиите.

"Тези колебания продължават повече от година. Първоначално Джейк Съливан (президентският съветник по националната сигурност) беше основният привърженик на сдържаността, поради което получихме първите "Стингър"-и едва на десетия ден от военните действия, когато всички вече погрешно вярваха, че Киев е на път да падне. Неговата предпазливост беше една от причините помощта да се забави в началото, особено през първите шест месеца. Но след това възгледите му се промениха донякъде и доставките вървяха по-бързо", каза той.

"Но, доколкото разбираме, Джейк Съливан сега се връща към мнението, че военните операции трябва да бъдат ограничени. Следователно военната помощ за Украйна започна внимателно да се проверява и регулира. Блинкен е твърд и възнамерява активно да подкрепя Украйна, но той показа, че не е много влиятелен и ефективен лидер и не може да повлияе на президента Байдън", продължи съветникът.

Няма съгласие и доколко информацията, съдържаща се в разкритите документи, ще бъде полезна за руснаците. На 12 април министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников заяви, че материалите съдържат "смес" от вярна и невярна информация. Говорейки на конференция в Мадрид, той отбеляза, че точната информация вече е остаряла. Някои подробности за западната бойна подготовка, за помощта, за размера на украинските батальони и за скоростта на изразходване на ракети и артилерийски снаряди могат да бъдат полезни на руснаците. Но много от изтеклите материали вече са публикувани, както за изчерпването на запасите от материално-технически средства на въоръжените сили на Украйна, така и за състоянието на противовъздушната им отбрана.

От ноември, 2022 година Киев открито говори за отчаяната си нужда от повече противовъздушна отбрана и изтребители, за да защити инфраструктурата на страната от руски ракетни и въздушни удари и да прикрие войските на фронтовата линия. Следователно в тази информация няма нищо ново за Москва.

Призив: Вместо да импровизирате - дайте на Украйна изтребители F-16

Много важно е, че в документите няма дори намек за украинските планове за контранастъпление. Може би това е резултат от далновидността на Киев. Той отдавна е предпазлив относно споделянето на оперативна информация с Вашингтон и други съюзници поради възможни изтичания. "Ние не даваме на американците цялата информация, дори къде са частите и каква е тяхната боеспособност", каза украински военен лидер пред Politico.

САЩ помагат на украинската армия да разработват различни сценарии за контранастъпление, но Украйна ще запази в тайна окончателното решение къде и как да нанесе удар, добави той.

Съветник на президента Володимир Зеленски заяви пред CNN, че след изтичането на информация Киев вече е променил някои от военните си планове - не стратегически, а тактически. А в медиите се появиха спекулации дали инцидентът е наложил отлагането на началото на дългоочакваната офанзива. Те се появиха, след като премиерът на Украйна Денис Шмигал заяви, че операцията по връщането на загубените територии едва ли ще започне през пролетта и е планирана за лятото.

Най-вероятно отлагането на настъплението, което сега се очаква през юни, е по-скоро свързано с доставката на оръжия, които въоръжените сили на Украйна правят всичко възможно да получат преди началото на операцията. И това може да бъде свързано и с времето, защото сега, поради топлата зима и постоянните дъждове в южната и източната част на Украйна, има мощно пролетно размразяване - земята е кална и неподходяща за тежка военна техника.

ОЩЕ: Нова част от "Пентагонлийкс": Среща на Путин с Пригожин и борба между ФСБ и Шойгу

* Автор: Джейми Детмър

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес