Дългоочакваният телефонен разговор между китайския лидер Си Дзинпин и украинския президент Володимир Зеленски в сряда бе посрещнат с несигурност в САЩ и някои части на Европа заради неизвестния му потенциал да засили диалога за мирен край на войната на Русия в Украйна. Това е и най-конкретната стъпка, която Китай прави до момента, за да поеме ролята на посредник, за която от месеци намеква.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Едночасовият разговор, за който се смята, че е първият между двамата лидери през 14-те месеца, откакто Русия нахлу в Украйна, идва и с малко конкретни предложения за това как Пекин може да помогне за преодоляване на опустошителната, разкъсвана от войната пропаст между двете държави.
Според анализатори моментът на провеждане на разговора - когато Китай е силно фокусиран върху укрепването на връзките с Европа на фона на влошените отношения със САЩ - също подсказва, че в сметките на Пекин има много повече фактори, отколкото само мир, пише в свой анализ CNN.
След избухването на войната европейските лидери наблюдаваха с ужас как Си Дзинпин отказва да осъди инвазията на диктатора Владимир Путин, а вместо това укрепва икономическите и дипломатическите си връзки с Москва, включително обвинява НАТО за разпалването на конфликта.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Усилията на Пекин за възстановяване на отношенията със Запада претърпяха сериозен обрат по-рано тази седмица, след като китайският първи дипломат в Париж заяви в телевизионно интервю, че бившите съветски държави нямат статут според международното право. Това се разглежда като потенциално присъединяване към мнението на Путин, че Украйна трябва да бъде част от Русия. МВнР на Китай обяви дни по-късно, че това не е позицията на държавата.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
ОЩЕ: Китай се разграничи от посланика си във Франция след дипломатическия скандал
"Трудно е да се отдели периода на разговора Си-Зеленски от тези събития", казва Брайън Харт - сътрудник в проекта "Китайска власт" на вашингтонския мозъчен тръст Център за стратегически и международни изследвания.
"Си вероятно е избрал момента на разговора, за да потуши страховете в Европа, но все още не е ясно дали дискусията ще помогне много на Пекин. Висшестоящите лица в Китай оттеглиха изявленията на посланика, но щетите бяха нанесени, като попречиха на опитите на Пекин да изглади влошаването на отношенията с голяма част от Европа", добавя той.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Зеленски, който в продължение на месеци показваше интерес към разговор със Си Дзинпин, изрази надеждата си за ролята на Китай за постигане на мир, като определи дискусията за "възможност да използваме политическото влияние на Китай, за да възстановим силата на принципите и правилата, на които трябва да се основава мирът".
Си, от своя страна, обеща, че Китай "няма да седи безучастно" и планира да изпрати специален пратеник, който да придвижи напред комуникацията "с всички страни" в посока на мирните преговори, според китайския прочит на разговора. Това е ход, който е подобен на стъпките на Пекин в други регионални конфликти, включително Афганистан и Сирия.
Но какво точно Китай може или се надява да постигне, остава далеч от ясно, тъй като Пекин не разкри много конкретни подробности освен назначаването на пратеника Ли Хуей, бивш посланик на Китай в Русия.
Междувременно войната продължава. Русия не желае да се откаже от незаконно придобитите територии, а Украйна обещава да се бие, докато не възстанови законните си граници.
ОЩЕ: "Украйна да се върне в границите от 1991 г.": Конгресът на САЩ изготви резолюция
"Китайците също имат реалистични очаквания за това, което могат да постигнат. Никой не вярва, че нито Русия, нито Украйна са готови да седнат и да разговарят в момента", казва Юн Сун - директор на Китайската програма в мозъчния тръст "Стимсън център" във Вашингтон.
Вместо това ходът на Китай да говори със Зеленски сега, може да е по-скоро опит да се възползва от френската подкрепа за ролята си на посредник и да спечели евентуални ползи от Европа, добавя Сун.
"За Китай, (че) войната няма да приключи скоро, не означава, че не трябва да се възползва от възможността да увеличи дипломатическото си влияние в Европа. Успехът не е гарантиран за нито едно посредничество, но полагането на усилия печели на Китай много точки и това не е маловажно", казва още Юн Сун.
Но един друг фактор - близките отношения на Пекин с Москва - вече е породил на Запад дълбок скептицизъм по отношение на потенциалната роля на Китай като посредник. След нахлуването на Русия в Украйна Си твърди, че страната му е неутрална, но разговаряше с Путин пет пъти. През това време не вдигаше телефона, за да се обади на Зеленски, въпреки дългогодишното партньорство на стратегическо ниво между страните им.
Китай също така продължава да провежда военни учения заедно с руските сили, като по-рано този месец министърът на отбраната на страната посети Москва и приветства "все по-укрепващото" доверие между двете държави.
Неясно формулираното "политическо уреждане" на конфликта, публикувано от Китай на годишнината от войната, беше определено от Киев и Запада като много по-благоприятно за Русия, отколкото за Украйна. То призовава за прекратяване на огъня, но не включва разпоредба, според която Москва първо да изтегли войските си от окупираните украински територии.
ОЩЕ: Китай представи "мирен план" с 12 точки, но не каза нищо за изтегляне на руснаците
Всичко гореизброено вероятно ще подкопае доверието към Си в очите на Зеленски, смятат анализатори. Но тези отношения бяха и причината някои лидери, включително Зеленски и Макрон, да изразят надежда, че Си Дзинпин може да използва влиянието си, за да призове Русия да спазва международното право.
Когато става въпрос за поемане на посредническа роля, анализаторите казват, че Китай би могъл да развие позицията си за "политическо уреждане" до такава, която да се разглежда като по-приемлива за Украйна. Освен това може да се опита да постигне напредък, като се присъедини към други държави извън Западния блок, които също призовават за мирни преговори - включително бразилския президент Луис Инасио Лула да Силва, който беше в Пекин по-рано този месец.
Но в същото време значението на отношенията с Русия за Китай може да означава, че просто има някои бутони, които Пекин ще се старае да не натиска, а това ще подкопае потенциала за истинско посредничество.
"Няма индикации, че Си се опитва да накара Путин или Русия да направят някакви отстъпки и китайското съобщение (за разговора със Зеленски - бел.ред.) не включва нищо конкретно, което може да постави началото на мирен процес", казва Стив Цанг, който е директор на Китайския институт SOAS в Лондон.
"Като се има предвид, че войната е екзистенциална за Украйна, тя не може да намери за достоверно каквото и да е чуждестранно посредничество, ако посредническата страна ясно подкрепя позицията на Русия, която започна инвазията", добавя той.
ОЩЕ: Песков: Приветстваме усилията за мир в Украйна, но при нашите условия