Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ: САЩ трябва да избегне загубата на оръжия в Украйна, както стана в Афганистан

06 април 2023, 21:00 часа • 27736 прочитания

След съветско-афганистанската война доставените от американците "Стингъри" "изчезнаха" и се озоваха "в грешните ръце", пише The National Interest. Това не трябва да се повтаря в Украйна. Но доставените там оръжия вече са се появили на „подземните пазари” на Финландия, Швеция, Дания и Нидерландия.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Една година на конфликт в Украйна измина и има първи обнадеждаващи признаци, че той може да приключи.

Малко преди Нова година президентът Владимир Путин обяви, че Русия е готова да се договори за приемливи за себе си резултати, това наистина бе коледно чудо! А миналия месец Китай изложи своя мирен план и президентът Си Дзинпин посети Москва, за да проучи неговата осъществимост. Още: Анализ след срещата на Путин и Дзинпин: Трябва ли да се тревожи Западът?

Русия и Украйна са в задънена улица и през последните месеци няма реална промяна на бойното поле. Човек има чувството, че сега е идеалният момент за прекратяване на огъня, примирие или подобно споразумение.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Тъй като ситуацията се променя, е време да помислим какво ще се случи след конфликта. Освен всичко друго, в измъчена страна със слаби институции, проруски бунтовници и окупирани територии ще остане американско военно оборудване за милиарди долари.

Към днешна дата Съединените щати са предоставили на Украйна 34 милиарда долара военна помощ и още 48 милиарда долара хуманитарна и финансова подкрепа. В същото време Министерството на отбраната на САЩ предостави за 12,7 милиарда долара от съществуващи запаси от оборудване и боеприпаси и още 1,3 милиарда долара безвъзмездни средства и заеми за придобиване на допълнителни оръжия.

Съединените щати постъпиха правилно, като подкрепиха Украйна на фона на агресия, невиждана в Европа след Втората световна война. Те имат задължението да поддържат демокрацията и свободата, където и да са застрашени. Но в същото време САЩ имат право да поискат отговорност от Киев за предоставените оръжия, за което призоваха републиканците в Конгреса.

Това, което САЩ трябва да избягват на всяка цена, е повторение на съветско-афганистанската война. Междувременно приликите са поразителни. Съветският съюз вкара войски в подкрепа на правителството, а САЩ въоръжаваха смелите борци за свобода (муджахидини) на Афганистан. В този конфликт американските преносими ракетни системи FIM-92 Stinger доведоха до многобройни загуби на съветски вертолети и помогнаха за обръщане хода на войната. Тогава те се считаха за секретна технология и според условията на помощта, за да получат нови партиди ракетни системи, беше необходимо да върнат използваните тръби, пише The National Interest.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

След този конфликт САЩ стартираха програма за откуп за връщане на приблизително 1000 Стингъри, изпратени в Афганистан. Програмата струва около 65 милиона долара, но се оказва провал. Доставените на муджахидините ракети скоро се озоваха в Северна Корея, Иран, Катар и Таджикистан.

В Украйна руската бронирана техника се поразява от американски FGM-148 Javelin с 93% ефективност. Украйна получи над 8500 Javelin, както и повече от 1650 Stinger, 1800 Phoenix Gost и 2500 различни типа ракети и ракетни системи. Още: Може ли войната в Украйна да доведе САЩ до оръжеен дефицит?

Мерките за проследяване обаче са много скромни. Посолството в Киев трябва да се отчита пред правителството на САЩ, но няма достатъчно персонал. Липсва програма за обмен на тръбите 1:1 за Javelin, какъвто беше случаят със Stingers, изпратени в Афганистан през 80-те години.

Украйна е най-бедната страна в Европа и е на второ място след Русия по корупция. В края на Студената война страната беше „известна“ с незаконна търговия с оръжия от огромните съветски арсенали. От 1992 г. до 1998 г. тя "загуби" военна техника на стойност 32 милиарда долара поради кражби и нелегални продажби.

Европол обяви, че „разпространението на огнестрелни оръжия и експлозиви в Украйна може да доведе до увеличаване на незаконния трафик на огнестрелни оръжия и боеприпаси в ЕС чрез установени контрабандни маршрути и чрез онлайн платформи“. Заплахата може да се увеличи към края на конфликта. Оръжията, доставени на Украйна, вече са изплували в подземните мрежи на Финландия, Швеция, Дания и Нидерландия.

САЩ трябва да увеличат броя на проверките на място. Досега, от началото на предоставянето на американска помощ, те са извършени само по отношение на 10% от оръжията с висока степен на опасност. Проверките се извършват от военния аташе и Службата за сътрудничество в областта на отбраната към посолството на САЩ в Киев.

Ако се окаже твърде опасно да се извършват такива проверки, трябва да се предвиди докладване за използването на оръжие от самите украинци. Снимки на серийни номера и тагове за геолокация ще бъдат качени в обща база данни, до която ще имат достъп украинците и правителството на САЩ. Глас от САЩ: Имаме интерес войната в Украйна да приключи

За ключови оръжейни позиции размяната е задължителна на база 1:1. Така всяка изстрелваща тръба от фибростъкло за Javelin ще бъде заменена с нова ракета.

Тази отговорност за предоставеното оръжие в никакъв случай не е мода, а стандартна процедура. Нищо не е вечно и в името на живота на милиони хора се надяваме, че краят на военните действия ще настъпи скоро. Трябва да сме подготвени за този обрат на събитията и за това, което следва.

Авторът Уесли Сатъруайт е консултант в Държавния департамент на САЩ. Има бакалавърска степен по дипломация и международни отношения от университета Сетън Хол и магистърска степен по сигурност от университета Джорджтаун. Офицер от разузнаването от резерва на армията на САЩ.

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес