Американски военен експерт разглежда различни варианти относно базирането на руските стратегически ракетни бомбардировачи Ту-22 M3 в Сирия и признава, че това е много сериозна руска заявка за военно присъствие в Средиземно море. НАТО и Израел са принудени да вземат това предвид при стратегическото си планиране.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Forbes: российские ТУ22-М3 в Сирии — это серьезно. НАТО и Израилю осмотреться! Идея использования бомбардировщиков ТУ-22М в Сирии — давняя и, по мнению экспертов НАТО, потенциально опасная. pic.twitter.com/j8e5dDArmi
— Игорь Лиепас (@igorkushnarev2) May 28, 2021
Руските ВКС разположиха свръхзвукови ракетоносци-бомбардировачи Ту-22 M3 в своята авиобаза в Сирия.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Внезапното им разполагане в региона може да бъде краткотрайно. Но от друга страна, това може да означава началото на дългосрочна промяна в базирането на някои от най-мощните руски бойни самолети, посочва анализът.
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Във всеки случай това разполагане е сериозно напомняне на стратезите на НАТО, че поколение след края на Студената война Русия може отново да разположи значителни сили около Средиземно море. А във военно време тези сили могат да представляват сериозна заплаха за южния фланг на НАТО.
Три Ту-22 М3 кацнаха в авиобазата Хмеймим на брега на Средиземно море на юг от Латакия на 25 май. Кремъл отбеляза събитието със сериозно видео, показващо пристигането на бомбардировачите.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Руските ВКС разполагат с 66 бомбардировача Ту-22М. Те представляват повече от половината от бомбардировачния флот на въздушно-космическите сили. Свръхзвуковият Ту-22М има обхват до 2900 километра, разполага с 10 тона бомби със свободно падане или три X -22 противокорабни ракети с обсег до 540 километра.
През последните години тези бомбардировачи бяха използвани няколко пъти в Сирия по време на руската намеса в гражданската война в тази страна. Досега обаче те излитаха от своите бази в Русия, хвърляха бомби и отлитаха вкъщи.
Настоящото им разполагане в авиобазата Хмеймим е първото по рода си и се случва в момент, когато Москва харчи стотици милиони долари за модернизиране на Хмеймим и близката военноморска база в Тартус.
Идеята за използването на бомбардировачи Ту-22М в Сирия е стара и според експертите на НАТО потенциално опасна. Повече от 40 години след пускането си в експлоатация бомбардировачът Ту-22 остава един от най-мощните ударни самолети в Русия.
Ту-22 М3, излитащи директно от Сирия, представляват заплаха за силите на НАТО — по-специално за корабите — в целия средиземноморски театър на военните действия.
Още: САЩ са готови за нови сблъсъци с Русия в Сирия