Безспорно новината на вчерашния ден що се отнася до международните отношения беше окончателното решение на американския президент Доналд Тръмп да изтегли САЩ от Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) с Иран. Или с други думи – от международното ядрено споразумение с Иран, сключено от САЩ, Китай, Русия, Франция, Германия и Великобритания – всички постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Решението на Тръмп беше очаквано в голяма степен предвид негови изказвания по темата в миналото. При обявяването му, президентът на САЩ каза, че СВПД е позволил на Иран да продължи с програмата за обогатяване на уран, че споразумението, дори Иран да го изпълнява на 100%, ще позволи в кратък период от време на режима на Ислямската република да достигне до пробив що се отнася до направа на ядрени оръжия и че "водещата в света държава-спонсор на тероризъм ще е на ръба да се сдобие с най-опасното оръжие, познато на човечеството".
В отговор предишният президент на САЩ Барак Обама написа в профила си във Facebook, че СВПД поставя строги ограничения относно ядрената програма на Иран за определени периоди от време – 10, 15, 20, 25 години. След изтичане на съответния период съгласно споразумението, ограниченията за Техеран падат, но СВПД не е било никога замисляно като документ, който да важи вечно. И по-важно - Иран вече обеща да ратифицира допълнителния протокол към Договора за използване на ядрената енергетика за мирни цели под егидата на МАЕ, който забранява изрично разработката на ядрени оръжия, коментира The Washington Post.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Ролята на Израел
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
В края на април израелският премиер Бенямин Нетаняху официално съобщи, че страната му разполага с 55 000 страници и 183 диска секретни ирански документи, показващи ясно намеренията на Техеран. Но Нетаняху не предостави изрично доказателство, че Иран е нарушил СВПД, коментира The New York Times. Коментарът е факт, макар Нетаняху да направи специална презентация на документите – с показно дори с видео кадри, включително на изявления на представители на иранския режим, че Иран не търси начин да разработва ядрени оръжия. Израелският премиер заяви следното: „Тези документи доказват, че Иран лъже, когато казва, че никога не е имал програма за ядрени оръжия“, като добави, че след подписването на СВПД през 2015 година Техеран мести документацията си за разработките си за ядрено оръжие в секретна база.
Оказа се, че още през януари тази година директорът на „Мосад“ Йоси Коен прави визита в САЩ и се среща с американския президент Доналд Тръмп. Той осведомява Тръмп за документите, като му казва, че преводът им ще отнеме време, тъй като са специфични, а са писани на фарси.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Всъщност начинът, по който "Мосад" се сдобива с документите – хартиени и дискове, тежащи половин тон, е впечатляващ. През февруари 2016 година израелската шпионска служба локализира "маскиран склад", в който са документите. Следва операция, при която двама агенти на "Мосад" успяват да проникнат в склада и да изнесат с два камиона всички документи, а след това с помощта на контрабандисти ги прехвърлят през Азербайджан до Израел, разказва The Jerusalem Post. Уникалното в случая е, че израелските шпиони са успели да преминат успешно доста голяма иранска територия, а контрабандистите, които са им помогнали, не са знаели за какво всъщност помагат.
По думите на Нетаняху, иранската програма за разработка на ядрено оръжие носи името проект "Амад". Този проект е бил развиван в периода 1999-2003 година. Целта на проекта била да се разработят на теория и след това и на практика пет ядрени бойни глави с мощност 10 килотона еквивалент ТНТ, които да бъдат тествани. А Нетаняху конкретно показва в презентацията си "бойната глава" и "взривната част". Израелският премиер обаче не представи документи, че Техеран продължава да търси начин да реализира проект "Амад", а The New York Times коментира, че новото в презентацията на Нетаняху, което не е вече споделяно публично от американски служби за сигурност и то преди години, е информацията за петте ядрени бойни глави, както и твърдението му, че през 2015 година Иран фалшифицира декларациите си пред МАЕ относно ядрената си програма и скрива проект "Амад".
Малко преди да обяви решението си за излизане на САЩ от СВПД, Тръмп изрично публично наблегна на презентацията на Нетаняху. Новият държавен секретар на САЩ и бивш директор на ЦРУ Майк Помпео пък изрично коментира, че "ще остави на адвокатите" отговора на въпроса дали Иран е имал намерение тайно да продължи с проект "Амад", а не дали проектът е съществувал.