Повече от 2,7 милиона мигранти, които искат да се върнат у дома, са блокирани в чужбина заради ограничения, въведени заради борбата с пандемията от коронавирус. Това съобщи Организацията на обединените нации (ООН), цитирана от агенция France Presse.
Светът трябва спешно да засили сътрудничеството, за да позволи на хората да се върнат по безопасен начин въпреки ограниченията заради коронавируса, заяви Международната организация по миграция (МОМ) на ООН.
МОМ предупреди в доклад, че затварянето на граници и забраните за пътуване са оставили в затруднение голям брой мигранти. Документът определя заседналите мигранти като хора извън тяхната страна на обичайно пребиваване, които искат да се върнат у дома, но са възпрепятствани от ограничения, свързани с пандемията.
Ръководителят на МОМ Антонио Виторино призова страните да направят повече за около 2,75 милиона блокирани. „Обхватът и последващото налагане на десетки хиляди ограничения на мобилността, включително затваряне на граници и блокировки в национален мащаб, свързани с COVID-19, изисква държавите да се свържат със своите съседи и с държавите по произход на мигрантите, за да отговорят на техните нужди и уязвимости“, каза той. "Мигрантите могат да бъдат върнати вкъщи по безопасен и достоен начин въпреки ограниченията, наложени от COVID-19".
Заседналите в чужбина мигранти се нуждаят от помощ като храна, вода, подслон и репатриране. Между тях има сезонни работници, временно пребиваващи, чуждестранни студенти, както и мигранти, пътували за медицинско лечение и моряци.
Близкият изток и Северна Африка са с най-много заседнали мигранти, около 1,26 милиона, следвани от Азия и Тихоокеанското крайбрежие с 977 000. Има още 203 000 в Европейското икономическо пространство и Швейцария и 111 000 в Северна и Централна Америка и Карибите.
Въз основа на данни от 382 местоположения в повече от 101 държави, "се смята за голямо подценяване броя на заседналите мигранти или засегнати по друг начин от COVID-19", казват от МОМ.
Организацията отбелязва, че е получила искания за подпомагане на близо 115 000 заседнали мигранти да се завърнат у дома безопасно и доброволно и е успяла да направи това за над 15 000 от най-уязвимите през последните месеци.
"Веднъж заседнали, някои мигранти са изложени на по-висок риск от злоупотреба, експлоатация и пренебрежение", предупреждават експертите. „Загубата на поминък може да увеличи уязвимостта и да ги изложи на експлоатация от престъпни синдикати, трафиканти на хора и други, които се възползват от тези ситуации“.
От МОМ подчертават, че твърде често мигрантите са изключени от националните планове за реагиране и възстановяване от коронавируса поради нередовен статут.
Докладът на институцията повдигна и въпроса за около 400 000 моряци, заседнали в момента в морето, някои от които са на борда на своите кораби от 17 месеца - шест месеца по-дълго от максимално разрешеното.