Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

20 години след Норд-Ост: Докато се лутахме по моргите, руските власти си раздаваха ордени

24 октомври 2022, 20:00 часа • 9391 прочитания

На 23 октомври 2022 година се навършиха 20 години от атентата на Дубровка. Тогава терористи нахлуват в театралния център в Москва на ул. Дубровка, където се играе мюзикълът "Норд-Ост." 900 души стават заложници, терористите минират сградата и държат хората вътре. Сутринта на 26 октомври започва щурм, който руските власти обявяват за успешен, независимо, че в резултат на терористичния акт загиват 130 души - 119 от тях в болниците след освобождаването. Сред заложниците е 14-годишната Нина, дъщеря на Дмитрий Миловидов, който днес обединява оцелелите заложници и близки на жертвите и продължават да настоява за истината. 

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Миловидов обръща внимание на факта, че въпреки атентатите в Беслан и този в по време на мюзикъла Норд ост в Русия все още няма закон за помощ на пострадалите при терористични актове. Той цитира думите на съпруга на убитата журналистка Анна Политковска, който отбелязва, че хората ги интересуват само кренвиршите. 

Миловидов разказва в интервю за Медуза.ио, че на гробищата случайни хора са му казвали, че трябва да разберат какво точно се е случило: "Вече не живеем в старото (съветско) време. Иначе как ще отглеждаме децата си?".

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Снимка: Getty images

Бащата на загиналото момиче споделя, че трагичният инцидент не се изучава в училище и дори не се коментира в повечето руски семейства. Младите руснаци случайно разбират за случилото се, благодарение на годишнините, които близките на жертвите организират. 

"По време на щурма е използван газ, чийто точен състав и до днес не е известен. Дълги години Владимир Путин, дал заповедта за щурма казва, че газът е безвреден, а хората са починали от "обезводняване, хронични заболявания и самият факт, че им се е наложило да останат в сградата." Оцелелите и до днес имат проблеми със здравето - загуба на памет, слух и зрение, главоболие и други последици. По време на президентската кампания през 2018 година Путин озвучава друга версия: "Трябвало е просто да се постави инжекция (антидот) и край. Някои са получили 2-3 инжекции, а други - нито една. Ние направихме много детайлно разследване. В тези условия хората сами са отивали на смърт.", коментира още Миловидов.

Във въпросният газ се съдържат карфентанил и  ремифентанил. В отговор към Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) руското правителство нарича специалното средство "Композитно химическо вещество, което е довело до полиорганно поражение при наличието на отежняващи фактори."

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Снимка: Getty images

В интервю за The Washington Post през 2003 г. Путин определя газът като безвреден, а експертите причисляват карфентанила към оръжията за масово поражение. Към него бързо се привиква и нанася необратими промени в психиката. 

Антидотът, за който Путин говори е бил в специалните части, но не е било отбелязано на кого е поставян - затова някои са получили няколко дози, други - една,  а трети нито една. 

Според материалите от експертизите при 68 от загиналите няма никакви следи от оказването на медицинска помощ, над 100 души са починали до идването на медиците.

По официални данни по време на терористичния акт са загинали 130 души (пет от тях са застреляни от терористите, 119 умират след освобождаването). По данни на близките на заложниците, загиналите са 174. Откъде идва това разминаване в данните, пита Миловидов.

Бащата така и не разбира точната причина за смъртта на дъщеря си. Води кореспонденция с властите в продължение на седмица и получава следните отговори: "признаци на задушаване с възглавница." и "Жертва на тероризъм, причината за смъртта се установява." И така е при повечето, уверява Миловидов и уточнява, че други хора са записани като починали в следствие на "битова травма" - вървял, паднал, отровил се с газ, забравил да диша".

"Сами виждате отношението на властите. Не веднъж сме казвали, че не е възможно да се предотвратяват терористични актове без да се разследват причините за изминалите. Докато се лутахме по моргите и прокуратурата, властите раздаваха ордени, а терористите смениха тактиката. Имаше взривове в метрото, после отидоха в Беслан.", горчиво отбелязва бащата на загиналото момиче.

"Ние няма да умрем, само да няма война" - това е написало на ръката си момиче, загинало по време на щурма. На първата годишнина от трагедията нейният дядо донесе плакат: "Не ви убиха чеченците, а отрови ви властта в Кремъл". Майката на загиналото момиче взе плаката от ръцете на баща си и го скъса, разбирайки какво може да се случи заради него", разказва още Миловидов. 

"Наскоро чух интересна аксиома - колкото по-дълбоко човек изучава конкретна историческа тема, толкова повече учудване предизвиква защо се е случило именно така. Човек, който не знае нищо е невежа - на него всичко му е ясно. Както и в ситуацията с Норд-Ост и с Беслан - колкото повече информация - толкова повече учудване. Но за съжаление обществото, биомасата се абстрахира от тази информация. Така се живее по-лесно, заключава Миловидов.

15 години след терора в Беслан въпросите остават без отговори

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес